Harmonize - Advanced Preprocessing (4.0.0) - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Language
it: Lingua

en: Edit
it: Modifica

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: History
it: Cronologia

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Theme
it: Tema

en: Continue
it: Continua

en: Exclude
it: Escludi

en: Done
it: Fatto

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Fields
it: Campi

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Example
it: Esempio

en: Rules
it: Regole

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Result
it: Risultato

en: Controls
it: Controlli

en: Entity
it: Entità

en: Style
it: Stile

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Styles
it: Stili

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Custom display settings
it: Impostazioni di visualizzazione personalizzate

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Label display for @title
it: Etichetta visibile all'utente per @title

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
it: Nessun campo è ancora stato aggiunto. È possibile aggiungere campi nella pagina <a href=":link">Gestisci campi</a>.

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
it: Il mode %display_mode ora utilizza impostazioni di visualizzazione personalizzate. È possibile <a href=":url">configurarle</a>.
