Harmonize (4.1.0) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Language
pt: Idioma

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: History
pt: Histórico

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: Continue
pt: Continuar

en: Exclude
pt: Excluir

en: Done
pt: Concluído

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Fields
pt: Campos

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Example
pt: Exemplo

en: Rules
pt: Regras

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Result
pt: Resultado

en: Controls
pt: Controles

en: Entity
pt: Entidade

en: Content Bottom
pt: Abaixo do conteúdo

en: Style
pt: Estilo

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Form
pt: Formulário

en: Bundle
pt: Pacote

en: Styles
pt: Estilos

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Custom display settings
pt: Configurações de visualização personalizadas

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Label display for @title
pt: Exibição de rótulo para @title

en: entity
pt: entidade

en: entities
pt: entidades

en: Region for @title
pt: Região para @title

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
pt: Ainda não foram adicionados campos. Você pode adicionar novos campos na página <a href="@link">Gerenciar campos</a>.

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
pt: O modo %display_mode agora usa as configurações de exibição personalizadas. Talvez você queira <a href=":url">configurá-las</a>.

en: Use custom display settings for the following @display_context modes
pt: Use configurações de exibição personalizadas para os seguintes modos @display_context
