hCaptcha (8.x-1.2) - en to da translation catalogue (37 entries)

en: Size
da: Størrelse

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Theme
da: Tema

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: Secret key
da: Hemmelig nøgle

en: Spam control
da: Spam-kontrol

en: About
da: Om

en: Site key
da: Nøgle

en: Compact
da: Kompakt

en: Dark
da: Mørkt

en: Normal (default)
da: Normal (standard)

en: Light (default)
da: Lyst (standard)

en: Protect your website from spam and abuse while letting real people pass through with ease.
da: Beskyt dit site mod spam og misbrug, mens du giver rigtige mennesker nem adgang.

en: The size of CAPTCHA to serve.
da: Vælg den ønskede størrelse.

en: Set the <a href=":tabindex">tabindex</a> of the widget and challenge (Default = 0). If other elements in your page use tabindex, it should be set to make user navigation easier.
da: Angiv <a href=":tabindex">tabindex</a> for hCaptcha-elementet (standard: 0). Hvis andre elementer på siden bruger tabindex, bør indstillingen justeres for at gøre det nemmere at navigere på siden.

en: Did not receive a 200 from the service.
da: Modtog ikke status 200 fra tjenesten.

en: The request is invalid or malformed.
da: Forespørgslen er ugyldig eller forkert udformet.

en: Could not connect to service.
da: Kunne ikke forbinde til tjenesten.

en: hCaptcha javascript resource URL
da: Javascript URL

en: Defines which theme to use for hCaptcha.
da: Vælg det ønskede tema.

en: Administer hCaptcha
da: Administrér hCaptcha

en: Administer the hCaptcha web service.
da: Administrér hCaptcha-tjenesten.

en: Your secret key is missing.
da: Din hemmelige nøgle mangler.

en: Your secret key is invalid or malformed.
da: Din hemmelige nøgle er ugyldig eller forkert udformet.

en: The response parameter (verification token) is missing.
da: Token mangler i svaret.

en: The response parameter (verification token) is invalid or malformed.
da: Token er ugyldigt eller forkert udformet.

en: Not a success, but no error codes received.
da: Ikke en succes, men ingen fejlkoder modtaget.

en: Administer hCaptcha settings.
da: Administrér indstillinger for hCaptcha

en: hCaptcha settings
da: hCaptcha

en: The site key given to you when you <a href=":url">register for hCaptcha</a>.
da: Nøglen, som du modtog, da du <a href=":url">tilmeldte dig hCaptcha</a>.

en: The secret key given to you when you <a href=":url">register for hCaptcha</a>.
da: Den hemmelige nøgle, som du modtog, da du <a href=":url">tilmeldte dig hCaptcha</a>.

en: Default URL is ":url".
da: Standard URL er ":url".

en: hCaptcha is designed to solve the most labor intensive problem in machine learning: labeling massive amounts of data in a timely, affordable, and reliable way.
da: hCaptcha er designet til at løse det mest arbejdskrævende problem inden for maskinlæring: opmærkning af enorme datamængder på en tidsbesparende, overkommelig og pålidelig måde.

en: More data generally produces better results in training machine learning models. The recent success of deep models has led to increasingly large datasets, almost always with some human review. However, creating large human-reviewed datasets via Mechanical Turk, Crowdflower, etc. is both slow and expensive.
da: Flere data giver generelt bedre resultater ved træning af maskinlæringsmodeller. Den seneste succes med dybe modeller har ført til stadigt større datasæt, næsten altid med en vis grad af menneskelig involvering. At skabe store datasæt via Mechanical Turk, Crowdflower osv. er dog både langsomt og dyrt.

en: hCaptcha allows websites to make money serving this demand while blocking bots and other forms of abuse.
da: hCaptcha gør det muligt for sites at tjene penge, mens de blokerer bots og andre former for misbrug.

en: Visit the <a href=":project_link">hCaptcha project page</a> on Drupal.org for more information.
da: Se <a href=":project_link">hCaptcha projektsiden</a> på Drupal.org for yderligere information.

en: Your site key is invalid for your secret key.
da: Din nøgle stemmer ikke overens med din hemmelige nøgle.
