Healthcheck (2.0.0) - en to de translation catalogue (59 entries)

en: Body
de: Textkörper

en: Prefix
de: Präfix

en: Subject
de: Betreff

en: Description
de: Beschreibung

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Logging
de: Protokollierung

en: Categories
de: Kategorien

en: Overview
de: Übersicht

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Label
de: Beschriftung

en: Content Types
de: Inhaltstypen

en: Email
de: E-Mail

en: Check
de: Überprüfen

en: Created
de: Erstellt

en: All
de: Alle

en: Page
de: Seite

en: Database
de: Datenbank

en: Global settings
de: Globale Einstellungen

en: Fields
de: Felder

en: 6 months
de: 6 Monate

en: 1 year
de: 1 Jahr

en: 2 years
de: 2 Jahre

en: 3 years
de: 3 Jahre

en: Desc
de: Absteigend

en: Week
de: Woche

en: Day
de: Tag

en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Sort by
de: Sortierung

en: seconds
de: Sekunden

en: Hour
de: Stunde

en: None.
de: Keine.

en: User registration
de: Benutzerregistrierung

en: Site URL
de: URL der Website

en: Apply
de: Anwenden

en: Precision
de: Genauigkeit

en: Offset
de: Versatz

en: About
de: Über

en: Decimal point
de: Dezimalpunkt

en: Cron run
de: Cron-Lauf

en: Round
de: Runden

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: Checks
de: Überprüfungen

en: - All -
de: - Alle -

en: « First
de: « Anfang

en: Last »
de: Ende »

en: Critical
de: Kritisch

en: Needs review
de: Überprüfung erforderlich

en: 30 days
de: 30 Tage

en: Report URL
de: URL melden

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Format plural
de: Format Plural

en: Report ID
de: Bericht ID

en: Run every
de: Ausführen alle

en: Needs Review
de: Überprüfung erforderlich

en: Thousands marker
de: Tausender Trennzeichen

en: This field supports tokens.
de: Dieses Feld unterstützt Tokens.

en: Plural variants
de: Pluralformen

en: Cron threshold
de: Cron Schwellenwert
