Node History (1.0.0) - en to da translation catalogue (19 entries)

en: Content
da: Indhold

en: new
da: ny

en: Core
da: Kerne

en: History
da: Historik

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: About
da: Om

en: exposed
da: blotlagt

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: History user
da: Brugerhistorik

en: Jump to the first new comment.
da: Gå til den første nye kommentar.

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
da: Oversigtsmodulet holder styr på, hvilket indhold en bruger har læst. Det markerer indhold som <em>nyt</em> eller <em>opdateret,</em> afhængigt af sidste gang brugeren har set det. Historikposter, der er ældre end en måned, fjernes under cron, hvilket betyder, at indhold, der er ældre end en måned, altid betragtes som <em>læst</em>. Oversigtsmodulet har ikke en brugergrænseflade, men det indeholder et filter til <a href=":views-help">Visninger</a> for at vise nyt eller opdateret indhold. Yderligere oplysninger finder du i <a href=":url">onlinedokumentationen til oversigtsmodulet</a>.
