Node History (1.0.0) - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: new
ja: 新規

en: Core
ja: コア

en: History
ja: 履歴

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: About
ja: アバウト

en: exposed
ja: 表示

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: Show a marker if the content is new or updated.
ja: コンテンツが新着または更新されていればマーカーを表示。

en: Show only content that is new or updated.
ja: 新着または更新されたコンテンツだけを表示。

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
ja: 読者が最後に閲覧してからエンティティに投稿されたコメント数

en: History user
ja: 履歴のユーザー

en: Jump to the first new comment.
ja: 最初の新着コメントへ移動

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
ja: History モジュールは、ユーザーがどのコンテンツを閲覧したかの記録を残します。ユーザーが最後に閲覧した時間によって、<em>新着</em>あるいは<em>更新</em>の印をコンテンツに付けます。1ヶ月よりまえの履歴は cron タスクで削除され、それは1ヶ月より古いコンテンツは常に<em>既読</em>となることを意味します。History モジュールにはユーザーインターフェースがありませんが、新着または更新されたコンテンツを表示するフィルターを <a href=":views-help">Views</a> に提供します。より詳しい情報は、<a href=":url">History モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Records which content users have viewed and marks it as new or updated.
ja: ユーザーが閲覧したコンテンツを記録して、新規または更新としてマークします。
