Honeypot (2.2.0) - en to sv translation catalogue (54 entries)

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: seconds
sv: sekunder

en: Spam control
sv: Reglerar spam

en: About
sv: Om

en: Uses
sv: Använder

en: Honeypot Configuration
sv: Konfiguration av Honeypot

en: Protect all forms with Honeypot
sv: Skydda alla formulär med Honeypot

en: Honeypot element name
sv: Elementnamn för Honeypot

en: Honeypot time limit
sv: Tidsbegränsning för Honeypot

en: Minimum time required before form should be considered entered by a human instead of a bot. Set to 0 to disable.
sv: Minsta tid som krävs innan formuläret skall anses vara inmatat av en människa istället för en robot. Sätt till 0 för att inaktivera.

en: Honeypot Enabled Forms
sv: Aktiverade formulär för Honeypot

en: Check the boxes next to individual forms on which you'd like Honeypot protection enabled.
sv: Markera rutorna bredvid enskilda formulär som du vill ha skydd av Honeypot aktiverat för.

en: User Registration form
sv: Registreringsformulär för användare

en: Leave this field blank
sv: Lämna detta fält tomt

en: There was a problem with your form submission. Please refresh the page and try again.
sv: Det uppstod ett problem med ditt inskickande av formulär. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Honeypot configuration
sv: Konfiguration av Honeypot

en: Configure Honeypot spam prevention and the forms on which Honeypot will be used.
sv: Konfigurera spamförebyggande för Honeypot och de formulär som Honeypot kommer att användas på.

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
sv: Minskar inskickande av skräppostformulär med hjälp av metoden honungsfälla.

en: Administer Honeypot
sv: Administrera Honeypot

en: Bypass Honeypot protection
sv: Åsidosätt skydd med Honeypot

en: Bypass Honeypot form protection.
sv: Åsidosätt skydd av formulär med Honeypot.

en: There was a problem with your form submission. Please wait @limit seconds and try again.
sv: Det uppstod ett problem med ditt inskickande av formulär. Vänta @limit sekunder och försök igen.

en: General Forms
sv: Generella formulär

en: User Password Reset form
sv: Formulär för att återställa lösenord för användare

en: Node Forms
sv: Formulär för noder

en: @name node form
sv: Formulär för nod @name

en: Comment Forms
sv: Formulär för kommentar

en: Log blocked form submissions
sv: Logga spärrade formulärsinlägg

en: Log submissions that are blocked due to Honeypot protection.
sv: Logga inlägg som spärrats på grund av skydd med Honeypot

en: submission of a value in the honeypot field
sv: inlägg av ett värde i fältet för honungsfälla

en: submission of the form in less than minimum required time
sv: inlämning av formuläret på mindre än minsta tid

en: Blocked submission of %form due to @cause.
sv: Spärrade inlägg av %form på grund av @cause.

en: The element name cannot contain spaces or other special characters.
sv: Elementnamnet kan inte innehålla mellanslag eller andra specialtecken.

en: Enable Honeypot protection for ALL forms on this site (it is best to only enable Honeypot for the forms you need below).
sv: Aktivera skydd med Honeypot för ALLA formulär på denna webbplats (det är bäst att endast aktivera Honeypot för de formulär du behöver nedan).

en: <strong>Page caching will be disabled on any page where a form is present if the Honeypot time limit is not set to 0.</strong>
sv: <strong>Sidcache kommer att inaktiveras på alla sidor där ett formulär finns när tidsbegränsningen för Honeypot inte är inställd på 0.</strong>

en: <strong>Page caching will be disabled if there is a form protected by time limit on the page.</strong>
sv: <strong>Sidcache kommer att inaktiveras om det finns ett formulär som skyddas av tidsbegränsning på sidan.</strong>

en: Administer Honeypot-protected forms and settings.
sv: Administrera formulär skyddade av Honeypot och inställningar.

en: Protect all forms
sv: Skydda alla formulär

en: Unprotected forms
sv: Ej skyddade formulär

en: Unprotected form
sv: Ej skyddat formulär

en: The element name cannot match one of the common Drupal form field names (e.g. @names).
sv: Elementnamnet får inte överensstämma med något av de vanliga formfältnamnen i Drupal (till exempel @names).

en: Honeypot Element Name
sv: Elementnamn för Honeypot

en: Spam bots typically fill out any field they believe will help get links back to their site, so tempting them with a field named something like 'url', 'homepage', or 'link' makes it hard for them to resist filling in the field—and easy to catch them in the trap and reject their submissions!
sv: Skräppostrobotar fyller vanligtvis i alla fält som de tror kommer att hjälpa till att få länkar tillbaka till deras webbplats. Så att fresta dem med ett fält som heter något som "url", "homepage" eller "link" gör det svårt för dem att motstå att fylla i fältet - och lätt att fånga dem i fällan och avvisa deras inlägg!

en: Honeypot Time Limit
sv: Tidsbegränsning för Honepot

en: Honeypot form-specific settings
sv: Inställningar för specifika formulär i Honepot

en: If you would like to choose particular forms to be protected by Honeypot, check the forms you wish to protect in this section. Most common types of forms are available for protection.
sv: Om du vill välja vissa formulär som skall skyddas av Honeypot, kontrollera de formulär du vill skydda i det här avsnittet. De vanligaste typerna av formulär är tillgängliga för skydd.

en: The element name must start with a letter.
sv: Elementnamnet måste börja med en bokstav.

en: Honeypot installed successfully. Please <a href=":url">configure Honeypot</a> to protect your forms from spam bots.
sv: Honeypot har installerats. Konfigurera <a href=":url">Honeypot</a> för att skydda dina formulär från skräppostrobotar.

en: The Honeypot module uses both the honeypot and timestamp methods of deterring spam bots from completing forms on your Drupal site. These methods are effective against many spam bots, and are not as intrusive as CAPTCHAs or other methods which punish the user. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Honeypot module</a>.
sv: Modulen Honeypot använder både metoderna honungsfälla och tidsbegränsning för att avskräcka spamrobotar från att fylla i formulär på din webbplats för Drupal. Dessa metoder är effektiva mot många spamrobotar och är inte lika påträngande som CAPTCHA eller andra metoder som straffar användaren. Mer information finns i <a href=":url">dokumentation online</a> för modulen Honeypot.

en: Configuring Honeypot
sv: Konfigurerar Honeypot

en: All settings for this module are on the Honeypot configuration page, under the Configuration section, in the Content authoring settings. You can visit the configuration page directly from the Honeypot configuration link below. The configuration settings are described in the <a href=":url">online documentation for the Honeypot module</a>.
sv: Alla inställningar för den här modulen finns på konfigurationssidan för Honeypot under avsnittet Konfiguration i inställningarna för innehållsförfattare. Du kan besöka konfigurationssidan direkt från konfigurationslänken till Honepot nedan. Konfigurationsinställningarna beskrivs i <a href=":url">dokumentationen online</a> för modulen Honeypot.

en: Setting up Honeypot in your own forms
sv: Ställer in Honeypot i dina egna formulär
