Honeypot (8.x-1.18-beta3) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: seconds
ja: 秒

en: Spam control
ja: スパムコントロール

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: @name comment form
ja: @name コメントフォーム

en: Honeypot Configuration
ja: Honeypotの設定

en: Protect all forms with Honeypot
ja: すべてのフォームをHoneypotで保護

en: Honeypot element name
ja: Honeypotで用いる要素名

en: Honeypot time limit
ja: Honeypotのタイムリミット

en: Minimum time required before form should be considered entered by a human instead of a bot. Set to 0 to disable.
ja: この時間以上要して入力された場合、フォームに入力しているのがロボットではなく人間であると判断します。0を指定するとこの機能は無効になります。

en: Honeypot Enabled Forms
ja: Honeypotを有効にするフォーム

en: Check the boxes next to individual forms on which you'd like Honeypot protection enabled.
ja: Honeypotによる保護を有効にしたいフォームの隣のチェックボックスをオンにしてください。

en: User Registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: The time limit must be a positive integer or 0.
ja: タイムリミットには正の整数または0を指定してください。

en: There was a problem with your form submission. Please refresh the page and try again.
ja: フォーム送信に問題が発生しました。ページを更新して再度お試しください。

en: Honeypot configuration
ja: Honeypot の設定

en: Bypass Honeypot protection
ja: Honeypot プロテクションをバイパス

en: Bypass Honeypot form protection.
ja: Honeypot フォームプロテクションをバイパス

en: Log blocked form submissions
ja: ブロックした送信をログに記録

en: submission of the form in less than minimum required time
ja: 最低限必要な時間が経過せずにフォーム送信を行いました。

en: Blocked submission of %form due to @cause.
ja: %form の送信をブロックしました。理由: @cause

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ja: 案内を含んだ歓迎メッセージを、あなたにメールで送信しました。
