Honeypot (8.x-1.30) - en to nl translation catalogue (55 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Expiration
nl: Vervaldatum

en: seconds
nl: seconden

en: Spam control
nl: Spamcontrole

en: About
nl: Over

en: Contact Forms
nl: Contactformulieren

en: Uses
nl: Gebruikt

en: @name comment form
nl: reactieformulier @name

en: Honeypot Configuration
nl: Honeypot-instellingen

en: Protect all forms with Honeypot
nl: Alle formulieren beschermen met Honeypot

en: Honeypot element name
nl: Honeypot-elementnaam

en: Honeypot time limit
nl: Honeypot-tijdslimiet

en: Minimum time required before form should be considered entered by a human instead of a bot. Set to 0 to disable.
nl: Minimale tijd die verstreken moet zijn voordat aangenomen kan worden dat een mens het formulier ingevuld heeft. Een waarde van 0 schakelt dit uit.

en: Honeypot Enabled Forms
nl: Formulieren met Honeypot-beveiliging

en: Check the boxes next to individual forms on which you'd like Honeypot protection enabled.
nl: Selecteer de formulieren waarvoor Honeypot bescherming ingeschakeld moeten worden.

en: User Registration form
nl: Gebruikersregistratieformulier

en: The time limit must be a positive integer or 0.
nl: De tijdslimiet moet een positief geheel getal zijn of 0.

en: Administer Honeypot-protected forms and settings
nl: Honeypot-beschermde formulieren en instellingen beheren

en: Leave this field blank
nl: Laat dit veld leeg

en: There was a problem with your form submission. Please refresh the page and try again.
nl: Er is een probleem met de formulierinzending. Ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Honeypot configuration
nl: Honeypot-instellingen

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
nl: Beperkt spam formulierinzendingen door gebruik te maken van de honeypot-methode.

en: Administer Honeypot
nl: Honeypot beheren

en: Bypass Honeypot protection
nl: Honeypot-beveiliging omzeilen

en: Bypass Honeypot form protection.
nl: Honeypot-formulierbeveiliging omzeilen.

en: There was a problem with your form submission. Please wait @limit seconds and try again.
nl: Er is een probleem met de formulierinzending. Wacht @limit seconden en probeer het opnieuw.

en: General Forms
nl: Algemene formulieren

en: User Password Reset form
nl: Wachtwoordherstel-formulier

en: Node Forms
nl: Node-formulieren

en: @name node form
nl: @name-node-formulier

en: Comment Forms
nl: Reactieformulieren

en: configure Honeypot
nl: Honeypot instellen

en: Log blocked form submissions
nl: Geblokkeerde formulierinzendingen loggen

en: Log submissions that are blocked due to Honeypot protection.
nl: Inzendingen die door Honeypot geblokkeerd zijn in het log vermelden.

en: Blocked submission of %form due to @cause.
nl: Inzending op %form geblokkeerd vanwege @cause.

en: The element name cannot contain spaces or other special characters.
nl: De naam van het element mag geen spaties of andere speciale tekens bevatten.

en: Enable Honeypot protection for ALL forms on this site (it is best to only enable Honeypot for the forms you need below).
nl: Honeypot voor ALLE formulieren inschakelen (het is beter Honeypot hieronder alleen in te schakelen voor specifieke formulieren).

en: <strong>Page caching will be disabled on any page where a form is present if the Honeypot time limit is not set to 0.</strong>
nl: <strong>Pagina-caching wordt uitgeschakeld op elke pagina met een formulier als de Honeypot-tijdslimiet niet 0 is.</strong>

en: <strong>Page caching will be disabled if there is a form protected by time limit on the page.</strong>
nl: <strong>Pagina-caching wordt uitgeschakeld als er een formulier op de pagina wordt beschermd door een tijdslimiet.</strong>

en: Honeypot rejection
nl: Honeypot-afwijzing

en: Administer Honeypot-protected forms and settings.
nl: Honeypot-beschermde formulieren en instellingen beheren.

en: Protect all forms
nl: Alle formulieren beveiligen

en: Unprotected forms
nl: Onbeveiligde formulieren

en: Unprotected form
nl: Onbeveiligd formulier

en: The name of the Honeypot form field. It's usually most effective to use a generic name like email, homepage, or link, but this should be changed if it interferes with fields that are already in your forms. Must not contain spaces or special characters.
nl: De naam van het Honeypot-formulierveld. Het is over het algemeen het meest effectief om een algemene naam te gebruiken zoals 'email', 'homepae' of 'link', behalve als deze velden al bestaan in formulieren. Mag geen spaties of speciale tekens bevatten.

en: The element name cannot match one of the common Drupal form field names (e.g. @names).
nl: De naam van het element mag niet een van de gereserveerde Drupal-veldnamen zijn (b.v. @names).

en: Honeypot Time Limit
nl: Tijdslimiet honeypot

en: Honeypot form-specific settings
nl: Honeypot formulierspecifieke instellingen

en: The element name must start with a letter.
nl: De naam van het element moet beginnen met een letter.

en: Honeypot installed successfully. Please <a href=":url">configure Honeypot</a> to protect your forms from spam bots.
nl: Honeypot is succesvol geïnstalleerd. Raadpleeg <a href=":url">Honeypot instellen</a> om webformulieren te beschermen tegen spam bots.

en: Configuring Honeypot
nl: Honeypot instellen

en: Setting up Honeypot in your own forms
nl: Honeypot voor eigen formulieren instellen
