HTMX (1.3.2) - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Category
it: Categoria

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Label
it: Etichetta

en: Event
it: Evento

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: From
it: Da

en: Throttle
it: Limitatore

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Advanced
it: Avanzate

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Administration theme
it: Tema amministrazione

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Pagination
it: Paginazione

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
it: Quando il valore del filtro <em>NON</em> è nell'URL

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
it: Quando il valore filtro <em>È</em> nell'URL o si specifica un valore predefinito

en: Enter 0 for no limit.
it: Inserire 0 per nessun limite.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
it: Un nome univoco per questa istanza del blocco. Deve essere alfanumerico e separato da underscore.

en: Filter by block name
it: Filtra attraverso il nome del blocco

en: Enter a part of the block name to filter by.
it: Inserire una parte del nome blocco da usare come filtro.

en: Visibility Conditions
it: Condizioni di visibilità

en: Visibility Condition
it: Condizione di visibilità

en: Show for the listed pages
it: Mostra nelle pagine elencate

en: Hide for the listed pages
it: Nascondi nelle pagine elencate

en: The contextual filter values are provided by the URL.
it: I valori del filtro contestuale sono forniti mediante URL.

en: No blocks available.
it: Nessun blocco disponibile.
