HTMX (1.4.3) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Category
id: Kategori

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Event
id: Acara

en: Block
id: Blok

en: Add block
id: Tambah blok

en: From
id: Dari

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Provider
id: Penyedia

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Administration theme
id: Tema untuk administrasi

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
id: Ketika nilai filter <em>TIDAK</em> ada di URL

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
id: Ketika nilai filter <em>ADA</em> di URL atau default disediakan

en: Enter 0 for no limit.
id: Masukan 0 untuk tak terbatas

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
id: Nama unik untuk blok ini. Harus berupa alfanumerik dan dipisahkan dengan garis bawah.

en: Filter by block name
id: Filter berdasarkan nama blok

en: Enter a part of the block name to filter by.
id: Masukkan bagian dari nama blok yang akan difilter.

en: Visibility Conditions
id: Kondisi Visibilitas

en: Visibility Condition
id: Kondisi Visibilitas

en: Show for the listed pages
id: Tampilkan untuk halaman yang tercantum

en: Hide for the listed pages
id: Sembunyikan untuk halaman yang tercantum

en: The contextual filter values are provided by the URL.
id: Nilai filter kontekstual disediakan oleh URL.

en: No blocks available.
id: Tidak ada blok yang tersedia.
