HTMX (2.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Category
fr: Catégorie

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Label
fr: Libellé

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: From
fr: A partir de

en: Throttle
fr: Auto-régulation

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Advanced
fr: Avancé

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Delay
fr: Délai

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Next page
fr: Page suivante

en: Machine name
fr: Nom système

en: Target
fr: Cible

en: Administration theme
fr: Thème de l'administration

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Add a block
fr: Ajouter un bloc

en: Current page
fr: Page courante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Enter 0 for no limit.
fr: Saisir 0 pour ne pas limiter.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
fr: Un nom unique pour cette instance de bloc. Doit être alphanumérique et séparé par des tirets bas.

en: Filter by block name
fr: Filtrer par nom de bloc

en: Enter a part of the block name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du bloc pour filtrer.

en: Visibility Conditions
fr: Conditions de visibilité

en: Visibility Condition
fr: Condition de visibilité

en: Show for the listed pages
fr: Afficher pour les pages listées

en: Hide for the listed pages
fr: Masquer pour les pages listées

en: The contextual filter values are provided by the URL.
fr: Les valeurs du filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: No blocks available.
fr: Aucun bloc disponible.

en: Use the administration theme when rendering the view page
fr: Utiliser le thème d'administration lors du rendu de la page d'affichage de la vue.

en: Yes (admin path)
fr: Oui (chemin d'administration)

en: Use the administration theme when rendering this display.
fr: Utiliser le thème d'administration lors du rendu de cet affichage.

en: Use the administration theme
fr: Utiliser le thème d'administration

en: Paths starting with "@admin" always use the administration theme.
fr: Les chemins commençant pas "@admin" utilisent toujours le thème d'administration.
