OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.5) - en to sv translation catalogue (332 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Moderated content
sv: Modererat innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Totals
sv: Totalt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Manager
sv: Administratör

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Tags
sv: Etiketter

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Categories
sv: Kategorier

en: Login
sv: Logga in

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: Category
sv: Kategori

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Views
sv: Vyer

en: Main
sv: Huvudinställningar

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Total
sv: Totalt

en: Attachment
sv: Bilaga

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: Email Address
sv: E-postadress

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Points
sv: Poäng

en: Page
sv: Sida

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Footer
sv: Sidfot

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Severity
sv: Grad

en: Fields
sv: Fält

en: Vote
sv: Rösta

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Nodes
sv: Noder

en: Plain text
sv: Ren text

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: Members
sv: Medlemmar

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Role
sv: Roll

en: Log in
sv: Logga in

en: Users
sv: Användare

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Random
sv: Slumpvis

en: Template
sv: Mall

en: Close
sv: Stäng

en: Votes
sv: Röster

en: Operation
sv: Funktion

en: Logout
sv: Logga ut

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Gender
sv: Kön

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Authored on
sv: Författad

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: Browse
sv: Bläddra

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Refine
sv: Filtrera

en: Member for
sv: Medlem i

en: Front page
sv: Startsida

en: Activity
sv: Aktivitet

en: From date
sv: Startdatum

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Log out
sv: Logga ut

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: White
sv: Vit

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Author Name
sv: Författarnamn

en: Voter
sv: Röstare

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Changed
sv: Ändrad

en: User name
sv: Användarnamn

en: signup
sv: anmälan

en: Edit member
sv: Redigera medlem

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Hide
sv: Dölj

en: Global
sv: Globalt

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Administrator
sv: Administratör

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Skip
sv: Hoppa över

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Edit node
sv: Redigera

en: Offset
sv: Kompensera

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Joined
sv: Medlem

en: Any
sv: Alla

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Go back
sv: Tillbaka

en: Reports
sv: Rapporter

en: Delete node
sv: Radera nod

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Block type
sv: Typ av block

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Select images
sv: Välj bilder

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: Delete relation
sv: Radera relation

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Flags
sv: Flaggor

en: Light
sv: Ljust

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: More info
sv: Mer information

en: Primary
sv: Primär

en: Group nodes
sv: Gruppnoder

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Like
sv: Gilla

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Normal vote
sv: Vanlig röst

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
sv: Förvald etikett för röster på innehåll. Överväg att lägga till "totalt antal" röster med denna etikett om flera röster med olika etiketter är lagda på ett givet innehåll.

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Status code
sv: Statuskod

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Save preferences
sv: Spara val

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Select image
sv: Välj bild

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Sidebar first width
sv: Bredd på första sidospalt

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Dark
sv: Mörkt

en: Message ID
sv: ID-nummer för meddelande

en: Group content
sv: Gruppinnehåll

en: Sidebar second width
sv: Bredd på andra sidospalt

en: Asc
sv: Stigande

en: Entity bundle
sv: Entitetspaket

en: Master
sv: Huvud

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: Log blocked form submissions
sv: Logga spärrade formulärsinlägg

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Privacy settings
sv: Sekretessinställningar

en: Powered by
sv: Drivs av

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
sv: <h2>Tack för att du accepterade cookies</h2><p>Nu kan du dölja det här meddelandet eller ta reda på mer om cookies.</p>

en: Publish taxonomy term
sv: Publicera taxonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
sv: Avpublicera taxonomiterm

en: With selection
sv: Med urval

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Protect all forms
sv: Skydda alla formulär

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Recent comments.
sv: Senaste kommentarer.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: Congratulations on installing Honeypot on your site! With just a few clicks, you can have your site well-protected against automated spam bots.
    
    Click Next to be guided through this configuration page.
sv: Grattis till installationen av Honeypot på din webbplats! Med bara några få klick kan du ha din webbplats väl skyddad mot automatiska skräppostrobotar.
    
    Klicka på Nästa för att vägledas genom den här konfigurationssidan.

en: Protecting all the forms is the easiest way to quickly cut down on spam on your site, but doing this disables Drupal's caching for every page where a form is displayed.
    
    Note: If you have the honeypot time limit enabled, this option may cause issues with Drupal Commerce product forms or similarly-sparse forms that are able to be completed in a very short time.
sv: Att skydda alla formulär är det enklaste sättet att snabbt skära ned skräppost på din webbplats, men att göra detta avaktiverar Drupals cachning för varje sida där ett formulär visas.
    
    Observa!: Om du har aktiverat tidsbegränsningen för honungsfälla kan det här alternativet orsaka problem med produktformulär för Drupal Commerce eller liknande kringspridda formulär som kan fyllas i på mycket kort tid.

en: Check this box to log every form submission using watchdog. If you have Database Logging enabled, you can view these log entries in the Recent log messages page under Reports.
sv: Markera den här rutan för att logga varje formulärsinlägg med övervakning. Om du har databasloggning aktiverad kan du visa dessa loggposter på sidan Senaste loggmeddelanden under Rapporter.

en: Honeypot Element Name
sv: Elementnamn för Honeypot

en: Spam bots typically fill out any field they believe will help get links back to their site, so tempting them with a field named something like 'url', 'homepage', or 'link' makes it hard for them to resist filling in the field—and easy to catch them in the trap and reject their submissions!
sv: Skräppostrobotar fyller vanligtvis i alla fält som de tror kommer att hjälpa till att få länkar tillbaka till deras webbplats. Så att fresta dem med ett fält som heter något som "url", "homepage" eller "link" gör det svårt för dem att motstå att fylla i fältet - och lätt att fånga dem i fällan och avvisa deras inlägg!

en: Honeypot Time Limit
sv: Tidsbegränsning för Honepot

en: If you enter a positive value, Honeypot will require that all protected forms take at least that many seconds long to fill out. Most forms take at least 5-10 seconds to complete (if you're a human), so setting this to a value < 5 will help protect against spam bots. Set to 0 to disable.
sv: Om du anger ett positivt värde kräver Honeypot att alla skyddade formulär tar minst så många sekunder att fylla i. De flesta formulär tar minst 5-10 sekunder att slutföra (om du är en människa), så att sätta detta till ett värde <5 hjälper till att skydda mot spamrobotar. Ställ in detta 0 för att inaktivera.

en: Honeypot form-specific settings
sv: Inställningar för specifika formulär i Honepot

en: If you would like to choose particular forms to be protected by Honeypot, check the forms you wish to protect in this section. Most common types of forms are available for protection.
sv: Om du vill välja vissa formulär som skall skyddas av Honeypot, kontrollera de formulär du vill skydda i det här avsnittet. De vanligaste typerna av formulär är tillgängliga för skydd.

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: Message operations bulk form
sv: Meddelandefunktioner för massformulär

en: Find and manage comments.
sv: Hitta och hantera kommentarer.

en: The approved comments listing.
sv: Listan över godkända kommentarer.

en: Comments published
sv: Kommentarer publicerade

en: The unapproved comments listing.
sv: Den ej godkända kommentarlistan.

en: Comments unapproved
sv: Kommentarer ej godkända

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: Find and moderate content.
sv: Hitta och moderera innehåll.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
sv: Inget modererat innehåll tillgängligt. Endast väntande versioner av innehåll, till exempel utkast, listas här.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: Withdraw consent
sv: Återkalla samtycke

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

en: Accept all cookies
sv: Acceptera alla cookies

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking the Accept button, you agree to us doing so.</p>
sv: <h2>Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse</h2><p>Genom att klicka på knappen "acceptera" godkänner du att vi gör det.</p>
