Image Compare Accessible Slider (1.0.3) - en to fr translation catalogue (25 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: File
fr: Fichier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Original image
fr: Image originale

en: Media
fr: Média

en: Additional options
fr: Options additionnelles

en: Additional settings
fr: Réglages additionnels

en: Image style
fr: Style d'image

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Nothing
fr: Rien

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images

en: Configure Responsive Image Styles
fr: Configurer Responsive Image Styles

en: Image loading
fr: Chargement d'image

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images.
fr: Chargement progressif des images grâce à l'attribut natif de chargement des images (<em>loading="lazy"</em>). Cela améliore les performances en permettant aux navigateurs de charger progressivement les images.

en: Lazy (<em>loading="lazy"</em>)
fr: Progressif (Lazy) (<em>loading="lazy"</em>)

en: Eager (<em>loading="eager"</em>)
fr: Immédiatement (Eager) (<em>loading="eager"</em>)

en: Image loading attribute
fr: Attribut de chargement d'image

en: Select the loading attribute for images. <a href=":link">Learn more about the loading attribute for images.</a>
fr: Sélectionner la valeur de l'attribut de chargement des images. <a href=":link">En savoir plus sur l'attribut de chargement des images</a>.

en: Delays loading the image until that section of the page is visible in the browser. When in doubt, lazy loading is recommended.
fr: Diffère le chargement de l'image jusqu'à ce que la section de la page ne s'affiche dans le navigateur. En cas de doute, préférer le chargement progressif (Lazy).

en: Force browsers to download an image as soon as possible. This is the browser default for legacy reasons. Only use this option when the image is always expected to render.
fr: Forcer les navigateurs à télécharger une image dès que possible. C'est le comportement par défaut d'un navigateur pour des raisons historiques. N'utiliser cette option que lorsque l'on s'attend à ce que l'image soit toujours affichée.

en: Image loading: @attribute
fr: Chargement d'image : @attribute
