Image Effects (5.0.0-rc1) - en to vi translation catalogue (70 entries)

en: Type
vi: Kiểu

en: Size
vi: Dung lượng

en: Image
vi: Ảnh

en: Center
vi: Giữa

en: (none)
vi: (không)

en: Outline
vi: Tóm tắt

en: Label
vi: Nhãn

en: Preview
vi: Xem trước

en: Font
vi: Phông chữ

en: Default
vi: Mặc định

en: Background
vi: Nền

en: Top
vi: Đầu

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: Anchor
vi: Điểm neo

en: Advanced settings
vi: Các thiết lập nâng cao

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Vertical
vi: Dọc

en: Bottom
vi: Cuối

en: Mode
vi: Chế độ

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Height
vi: Chiều cao

en: Line
vi: Dòng

en: Media
vi: Phương tiện

en: Background color
vi: Màu nền

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Color
vi: Màu sắc

en: Not installed
vi: Chưa được cài đặt

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Position
vi: Vị trí

en: bottom
vi: đáy

en: top
vi: đỉnh

en: left
vi: trái

en: right
vi: phải

en: Level
vi: Cấp

en: Font size
vi: Cỡ chữ

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: height
vi: độ cao

en: Watermark
vi: Thủy ấn

en: Top left
vi: Trên trái

en: Top right
vi: Trên phải

en: Bottom right
vi: Dưới phải

en: Bottom left
vi: Dưới trái

en: Information
vi: Thông tin

en: Transparent
vi: Trong suốt

en: Brightness
vi: Độ ánh sáng

en: Layout settings
vi: Cấu hình bố cục

en: Offset
vi: Độ dịch

en: Allow Upscaling
vi: Cho phép Phóng to

en: Rotation angle
vi: Góc xoay

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
vi: Góc quay của bức ảnh, tính bằng độ. Các góc dương thể hiện phép xoay theo chiều kim đồng hồ, còn các góc âm là ngược chiều.

en: Column
vi: Cột

en: Ratio
vi: Tỷ lệ

en: Landscape
vi: Ngang

en: Portrait
vi: Dọc

en: Row
vi: Hàng

en: Maximum width
vi: Chiều rộng tối đa

en: Font name
vi: Tên phông chữ

en: Background image
vi: Ảnh nền

en: Contrast
vi: Độ tương phản

en: Mask
vi: Mặt nạ ký tự

en: Rotate
vi: Xoay

en: Mirror
vi: Gương

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
vi: Không xén ảnh được khi dùng bộ công cụ %toolkit tại %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
vi: Không xoay ảnh được khi dùng bộ công cụ %toolkit tại %path (%mimetype, %dimensions)

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
vi: Không thể xoay ảnh %file vì bộ cài PHP của bạn không có hàm imagerotate().

en: The file does not exist.
vi: Tập tin này không tồn tại.

en: horizontal
vi: nằm ngang

en: vertical
vi: thẳng đứng
