Image Effects (5.0.0-rc1) - en to pt translation catalogue (90 entries)

en: Type
pt: Tipo

en: Size
pt: Tamanho

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: (none)
pt: (nenhum)

en: Outline
pt: Esboço

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: UPPERCASE
pt: MAIÚSCULAS

en: lowercase
pt: minúsculas

en: Uppercase Words
pt: Palavras maiúsculas

en: Uppercase first
pt: Maiúsculas primeiro

en: Background
pt: Fundo

en: Top
pt: Superior

en: Path
pt: Caminho

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Anchor
pt: Âncora

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Bottom
pt: Inferior

en: Mode
pt: Modo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Line
pt: Linha

en: Media
pt: Mídia

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Square
pt: Quadrado

en: Random
pt: Aleatório

en: Position
pt: Posição

en: bottom
pt: embaixo

en: top
pt: topo

en: left
pt: esquerda

en: right
pt: direita

en: Rotation
pt: Rotação

en: Level
pt: Nível

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Font color
pt: Cor da fonte

en: height
pt: altura

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: Font settings
pt: Configurações da fonte

en: Information
pt: Informações

en: X offset
pt: Deslocamento X

en: Y offset
pt: Deslocamento Y

en: Transparent
pt: Transparente

en: Plugin settings
pt: Configurações de plug-in

en: Invert
pt: Inverter

en: Shadow
pt: Sombra

en: Layout settings
pt: Configurações de layout

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumentar a imagem

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus em que a imagem deve ser rotacionada. Números positivos = sentido horário. Números negativos = sentido anti-horário.

en: Radius
pt: Raio

en: Column
pt: Coluna

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Ratio
pt: Razão

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Row
pt: Linha

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Text settings
pt: Opções de texto

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Mask
pt: Máscara

en: Top center
pt: Superior Central

en: Bottom center
pt: Base Central

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Corte de imagem usando o kit %toolkit em %path falhou (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Girar a imagem usando o kit %toolkit em %path falhou (%mimetype, %dimensions)

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
pt: A imagem %file não pode ser rotacionada pois a função imagerotate() não está disponível nessa instalação PHP.

en: The file does not exist.
pt: O arquivo não existe.

en: Center left
pt: Centro Esquerda

en: Center right
pt: Centro Direita

en: Upscale
pt: Aumentar escala

en: Bottom margin
pt: Margem inferior

en: Image rotate
pt: Rotação da imagem

en: width @data.width
pt: largura @data.width

en: height @data.height
pt: altura @data.height

en: Source image
pt: Imagem de origem

en: Let scale make images larger than their original size.
pt: Permitir que a escala torne as imagens maiores que seus tamanhos originais.
