Image Effects (8.x-2.3) - en to fa translation catalogue (48 entries)

en: Type
fa: نوع

en: Size
fa: اندازه

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: (none)
fa: هیچ

en: Outline
fa: سرفصل

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Top
fa: بالا

en: Path
fa: مسیر

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Bottom
fa: پایین

en: Mode
fa: سبک

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Line
fa: خط

en: Media
fa: رسانه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Basic
fa: پایه

en: Color
fa: رنگ

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Position
fa: موقعیت

en: left
fa: چپ

en: right
fa: راست

en: Level
fa: سطح

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: height
fa: ارتفاع

en: Top left
fa: بالا چپ

en: Top right
fa: بالا راست

en: Bottom right
fa: پایین راست

en: Bottom left
fa: پایین چپ

en: Font settings
fa: تنظیمات فونت

en: Information
fa: اطلاعات

en: Layout settings
fa: تنظیمات آرایش

en: Offset
fa: جابجایی

en: Allow Upscaling
fa: بزرگنمایی مجاز باشد.

en: Column
fa: ستون

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: Rotate
fa: چرخاندن
