Image Sizes (8.x-1.5) - en to fr translation catalogue (5 entries)

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Image Sizes
fr: Tailles d'images

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fr: La partie de l'image qui sera supprimée lors du recadrage.

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fr: Le redimensionnement ne respecte pas les proportions de l'image. Ce qui peut se traduire par des images étirées ou compressées.

en: Image style
fr: Style d'image
