ImageMagick (8.x-3.5) - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Locale
ja: ロケール

en: Scale
ja: スケール

en: Media
ja: メディア

en: Convert
ja: 変換

en: Gray
ja: グレー

en: Display debugging information
ja: デバッグ情報を表示する

en: Change image resolution to 72 ppi
ja: 画像解像度を72ppiにする

en: Resize
ja: リサイズ

en: Crop
ja: トリミング

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Image format
ja: 画像形式

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Rotate
ja: 回転

en: Image formats
ja: 画像形式

en: Scale and crop
ja: 拡縮とトリミング

en: Desaturate
ja: グレースケール化

en: Administer site configuration
ja: サイト設定の管理

en: Image quality
ja: 画像の品質

en: Define the image quality of processed images. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ja: 加工画像の画質を入力してください。範囲は0から100です。数字が大きいほど画質がよくなりますがファイルのサイズも大きくなります。

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ja: 指定した寸法の四角形に画像を切り抜きます。

en: Converts an image to grayscale.
ja: 画像をグレースケールに変換します。

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ja: 指定した寸法に画像をリサイズします (縦横比を無視)。

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ja: 指定した角度で画像を回転します。

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ja: 縦横比を維持したまま画像を拡縮します。その結果、縦または横もしくはその両方が指定した寸法より小さくなることもあります。

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
ja: 指定した横幅と高さに正確に画像を拡大縮小します。このプラグインは、元の画像の左右もしくは上下を等しく切り取ることで、目標の縦横比を実現します。この機能は、大きな画像から規定のサイズのアバターを作成するのに役立ちます。

en: Set a new image
ja: 新しい画像をセット

en: Creates a new transparent resource and sets it for the image.
ja: 透明リソースを新しく作成して、画像にセットします。
