ImageMagick (8.x-3.6) - en to da translation catalogue (23 entries)

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Locale
da: Lokalitet

en: Scale
da: Skalér

en: Convert
da: Konvertér

en: Gray
da: Grå

en: Display debugging information
da: Hvis debug-information

en: Convert colorspace
da: Konvertér farverum

en: Change image resolution to 72 ppi
da: Skift billedopløsning til 72 ppi

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Crop
da: Beskær

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Rotate
da: Rotér

en: Scale and crop
da: Skalér og beskær

en: Desaturate
da: Afmæt

en: Administer site configuration
da: Administrér site-indstillinger

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
da: Beskærer et billede til et rektangel svarende til de givne dimensioner.

en: Converts an image to grayscale.
da: Konverterer et billede til gråtoner.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
da: Skalerer et billede til de givne dimensioner (ignorerer højde-bredde-forhold).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
da: Roterer et billede det angivne antal grader.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
da: Skalerer et billede, samtidig med at højde-bredde-forholdet bevares. Det resulterende billede kan være mindre for en eller begge måldimensioner.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
da: Skalerer et billede til den nøjagtige bredde og højde, der er angivet. Dette plugin opnår målstørrelsesforholdet ved at beskære det originale billede ligeligt på begge sider eller lige på toppen og bunden. Denne funktion er nyttig til at skabe ensartet størrelse avatarer fra større billeder.

en: Set a new image
da: Angiv et nyt billede

en: Creates a new transparent resource and sets it for the image.
da: Opretter en ny transparent resource og sætter den på billedet.
