Imagick (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Center
it: Centro

en: Font
it: Carattere

en: Length
it: Lunghezza

en: Anchor
it: Ancora

en: Text
it: Testo

en: Normal
it: Normale

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Scale
it: Scala

en: Not installed
it: Non installato

en: Random
it: Casuale

en: Position
it: Posizione

en: Threshold
it: Soglia

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Convert
it: Conversione

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: JPEG quality
it: Qualità JPEG

en: File format
it: Formato del file

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Opacity
it: Opacità

en: Crop
it: Ritaglia

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
it: Definisce la qualità per la manipolazione delle immagini JPEG. Varia tra 0 e 100. Valori maggiori indicano una migliore qualità ma file più ingombranti.

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: Scale and crop
it: Scala e ritaglia

en: Center left
it: Centro sinistra

en: Center right
it: Centro destra

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
it: Ridimensiona un'immagine in base alle dimensioni indicate (ignorando le proporzioni).

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
it: Conversione dell'immagine fallita usando il toolkit %toolkit su %path (%mimetype)
