Imagick (8.x-1.10) - en to sv translation catalogue (48 entries)

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Center
sv: Centrerad

en: Label
sv: Etikett

en: Length
sv: Längd

en: Path
sv: Sökväg

en: Anchor
sv: Ankare

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Scale
sv: Skala

en: Amount
sv: Belopp

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Channel
sv: Kanal

en: Random
sv: Slumpvis

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Convert
sv: Konvertera

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: File does not exist.
sv: Fil finns inte.

en: Enter values in ONLY ONE of the below options. Either exact or relative. Most values are optional - you can adjust only one dimension as needed. If no useful values are set, the current base image size will be used.
sv: Ange värden i ENBART ETT av alternativen nedan. Antingen exakt eller relativt. De flesta värden är valfria - du kan ändra enbart ett mått om du vill. Om inga användbara värden är angivna så kommer den nuvarande basstorleken att användas.

en: Set the canvas to a precise size, possibly cropping the image. Use to start with a known size.
sv: Ange tavlan till en exakt storlek, vilket förmodligen kommer beskära bilden. Används för att börja med en känd storlek.

en: Enter a value in pixels or percent
sv: Ange ett värde i pixlar eller procent

en: Relative size
sv: Relativ storlek

en: Set the canvas to a relative size, based on the current image dimensions. Use to add simple borders or expand by a fixed amount. Negative values may crop the image.
sv: Ange tavlan till en relativ storlek baserad på de nuvarande måtten för bilden. Används för att lägga till enkla kanter eller för att utökas med ett givet värde. Negativa värden kan beskära bilden.

en: left difference
sv: skillnad vänster

en: Enter an offset in pixels.
sv: Ange en motvikt i pixlar.

en: right difference
sv: skillnad höger

en: top difference
sv: skillnad över

en: bottom difference
sv: skillnad under

en: angle
sv: vinkel

en: File format
sv: Filformat

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Radius
sv: Radie

en: Angle
sv: Vinkel

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Crop
sv: Beskär

en: Resize canvas <em>under</em> image (possibly cropping)
sv: Ändra storlek på tavla <em>under</em> bild (eventuell beskärning)

en: If <em>not</em> set, this will create a solid flat layer, probably totally obscuring the source image
sv: Om <em>ej</em> satt så kommer detta skapa ett sammanhängande platt lager, vilket förmodligen grumlar hela källbilden.

en: Top center
sv: Längst upp i mitten

en: Bottom center
sv: Nederst - centrerad

en: Scale and crop
sv: Skala och beskär

en: Center left
sv: Vänster - centrerad

en: Center right
sv: Höger - centrerad

en: Wave
sv: Våg
