Imago Images connector (8.x-1.0-beta10) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Source
pt: Fonte

en: Caption
pt: Legenda

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome usado para indicar usuários anônimos (que ainda não estão cadastrados no site).

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Asc
pt: Ascendente

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: List class
pt: Classe da lista

en: Master
pt: Principal

en: View display ID
pt: ID da exibição da view

en: View display arguments
pt: Argumentos da exibição da view

en: Use selection
pt: Use a seleção

en: Uses a view to provide entity listing in a browser's widget.
pt: Usa uma view para fornecer lista de entidades no widget de um navegador.

en: Select this item
pt: Selecione este item

en: Source database
pt: Banco de dados de origem

en: - Select a view -
pt: - Selecione uma view -

en: Use a pre-configured view as selection area.
pt: Use uma view pré-configurada como área de seleção.

en: Automatically submit selection
pt: Enviar automaticamente a seleção

en: No widgets are available.
pt: Não há widgets disponíveis.

en: Access to the widget forbidden.
pt: Acesso proibido ao widget.

en: View display to use for displaying currently selected items. Do note that to get something useful out of this display, its first contextual filter should be a filter on the primary identifier field of your entity type (e.g., Node ID, Media ID).
pt: Exibição de view usada para exibir os itens selecionados atualmente. Observe que para obter algo útil desta exibição, seu primeiro filtro contextual deve ser um filtro no campo identificador primário do tipo de entidade (por exemplo, Node ID, Media ID).

en: 1 item selected. | @count items selected.
pt[0]: 1 item selecionado.
pt[1]: @count itens selecionados.
