Imgix - Real-time image processing (2.0.1) - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Scale
ja: スケール

en: Media
ja: メディア

en: Convert
ja: 変換

en: Resize
ja: リサイズ

en: Allow Upscaling
ja: 拡大を許可

en: Path prefix
ja: パス接頭語

en: Crop
ja: トリミング

en: Rotate
ja: 回転

en: Scale and crop
ja: 拡縮とトリミング

en: Desaturate
ja: グレースケール化

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の拡縮・トリミングに失敗しました。

en: Mapping type
ja: マッピングタイプ

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ja: 指定した寸法の四角形に画像を切り抜きます。

en: Converts an image to grayscale.
ja: 画像をグレースケールに変換します。

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ja: 指定した寸法に画像をリサイズします (縦横比を無視)。

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ja: 指定した角度で画像を回転します。

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ja: 縦横比を維持したまま画像を拡縮します。その結果、縦または横もしくはその両方が指定した寸法より小さくなることもあります。

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
ja: 指定した横幅と高さに正確に画像を拡大縮小します。このプラグインは、元の画像の左右もしくは上下を等しく切り取ることで、目標の縦横比を実現します。この機能は、大きな画像から規定のサイズのアバターを作成するのに役立ちます。

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
ja: 指定された拡張子で画像を保存するようにツールキットに指示します。

en: Let scale make images larger than their original size.
ja: 元のサイズよりも画像を大きくスケールします。
