Imgix - Real-time image processing (2.1.0) - en to da translation catalogue (18 entries)

en: Scale
da: Skalér

en: Convert
da: Konvertér

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Allow Upscaling
da: Tillad opskalering

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Crop
da: Beskær

en: Rotate
da: Rotér

en: Scale and crop
da: Skalér og beskær

en: Desaturate
da: Afmæt

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering og beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Mapping type
da: Koblingstype

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
da: Beskærer et billede til et rektangel svarende til de givne dimensioner.

en: Converts an image to grayscale.
da: Konverterer et billede til gråtoner.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
da: Skalerer et billede til de givne dimensioner (ignorerer højde-bredde-forhold).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
da: Roterer et billede det angivne antal grader.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
da: Skalerer et billede, samtidig med at højde-bredde-forholdet bevares. Det resulterende billede kan være mindre for en eller begge måldimensioner.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
da: Skalerer et billede til den nøjagtige bredde og højde, der er angivet. Dette plugin opnår målstørrelsesforholdet ved at beskære det originale billede ligeligt på begge sider eller lige på toppen og bunden. Denne funktion er nyttig til at skabe ensartet størrelse avatarer fra større billeder.

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
da: Beder billedværktøjet om at gemme billede med en specifik udvidelse.
