Imgix - Real-time image processing (2.1.0) - en to id translation catalogue (17 entries)

en: Scale
id: Skala

en: Convert
id: Konversikan

en: Resize
id: Ubah ukuran

en: Allow Upscaling
id: Izinkan Perbesar Skala

en: Path prefix
id: Awalan path

en: Crop
id: Pangkas

en: Rotate
id: Rotasikan

en: Scale and crop
id: Skala dan pangkas

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
id: Perubahan skala dan pemangkasan gambar gagal menggunakan perangkat %toolkit pada %path (%mimetype, %dimensions)

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
id: Memangkas gambar menjadi persegi panjang yang ditentukan oleh dimensi yang diberikan.

en: Converts an image to grayscale.
id: Mengonversi gambar ke skala abu-abu.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
id: Mengubah ukuran gambar ke dimensi tertentu (mengabaikan rasio aspek).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
id: Memutar gambar dengan jumlah derajat tertentu.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
id: Menskalakan gambar dengan tetap mempertahankan rasio aspek. Gambar yang dihasilkan bisa lebih kecil untuk satu atau kedua dimensi target.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
id: Menskalakan gambar sesuai dengan lebar dan tinggi yang diberikan. Plugin ini mencapai rasio aspek target dengan memotong gambar asli secara merata di kedua sisi, atau secara merata di bagian atas dan bawah. Fungsi ini berguna untuk membuat avatar berukuran seragam dari gambar yang lebih besar.

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
id: Menginstruksikan toolkit untuk menyimpan gambar dengan ekstensi tertentu.

en: Let scale make images larger than their original size.
id: Perbolehkan skala membuat gambar lebih besar daripada ukuran aslinya.
