Imotilux (2.0.1) - en to hi translation catalogue (46 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: List
hi: सूची

en: Remove
hi: हटाएँ

en: On
hi: चालू

en: Edit
hi: संपादित करें

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
hi: दिये गये स्तर पर पृष्ठ पहले महत्त्व से और फिर शीर्षक द्वारा क्रमित हैं |

en: Depth
hi: गहराई

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Outline
hi: रूपरेखा

en: View
hi: देखें

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Parent item
hi: मूल जनक वस्तु

en: Add child page
hi: वंशज पृष्ठ जोड़ें

en: Printer-friendly version
hi: मुद्रक-अनुकूल पाठान्तर

en: Content type for child pages
hi: बच्चे पृष्ठों के लिए सामग्री प्रकार

en: Remove from outline
hi: रूपरेखा से निकालें

en: Unknown export format.
hi: अज्ञात निर्यात संरूप

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Mode
hi: प्रकार

en: Up
hi: ऊपर

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Menus
hi: मेनू

en: Print
hi: छापा

en: About
hi: के बारे में

en: Uses
hi: उपयोग

en: Collaboration
hi: सहयोग

en: Title changed from %original to %current.
hi: शीर्षक को %original से %current में बदल दिया गया है.

en: No changes were made
hi: कोई बदलाव नहीं किया गया

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
hi: बाह्यरेखा टैब का उपयोग करते हुए %title को फिर से पदानुक्रम में जोड़ा जा सकता है.

en: Show block on all pages
hi: सभी पृष्ठों पर ब्लॉक दिखाएँ

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Edit order and titles
hi: आदेश और खिताब संपादित करें

en: Block display mode
hi: ब्लॉक प्रदर्शन मोड
