Important Information Block (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (68 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Content
de: Inhalt

en: None
de: Keine

en: Center
de: Zentriert

en: Container
de: Ordner

en: Parent
de: Übergeordnet

en: Settings
de: Einstellungen

en: Top
de: Oben

en: Icon
de: Symbol

en: Display
de: Anzeige

en: Bottom
de: Unten

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: General
de: Allgemein

en: Border
de: Rahmen

en: Table
de: Tabelle

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Color
de: Farbe

en: Padding
de: Innenabstand

en: Default language
de: Standardsprache

en: Hidden
de: Ausgeblendet

en: Font size
de: Schriftgröße

en: Alignment
de: Ausrichtung

en: Fixed
de: Statisch

en: Selector
de: Selektor

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Style
de: Darstellung

en: Font color
de: Schriftfarbe

en: Unset
de: Festlegung aufheben

en: Double
de: Doppelt

en: Relative
de: Relativ

en: Dotted
de: Gepunktet

en: Dashed
de: Gestrichelt

en: Groove
de: 3D-Effekt

en: Ridge
de: 3D-Effekt

en: Outset
de: 3D-Effekt

en: Import settings
de: Importeinstellungen

en: Full size
de: Volle Größe

en: Uppercase
de: Großbuchstaben

en: Expand
de: Aufklappen

en: Shadow
de: Schatten

en: Font family
de: Schriftenfamilie

en: Icon size
de: Symbolgröße

en: Margin
de: Rand

en: Update settings
de: Aktualisierungseinstellungen

en: Blur
de: Unschärfe

en: Inherit
de: Vererben

en: Lowercase
de: Kleinbuchstaben

en: Absolute
de: Absolut

en: Max width
de: Maximale Breite

en: Line height
de: Zeilenhöhe

en: Font weight
de: Strichstärke

en: Collapse
de: Zusammenklappen

en: Letter spacing
de: Zeichenabstand

en: Capitalize
de: Großschreibung

en: Icon color
de: Icon-Farbe

en: Headings
de: Überschriften

en: Text align
de: Textausrichtung

en: Window
de: Fenster

en: Modal Title
de: Modal-Titel

en: Horizontal offset
de: Horizontaler Versatz

en: Vertical offset
de: Vertikaler Versatz

en: Modal title
de: Modal-Titel

en: Use icons
de: Symbole verwenden

en: Mobile breakpoint
de: Mobiler Breakpoint

en: Open modal
de: Modal öffnen
