Important Information Block (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (64 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Top
fr: Haut

en: Icon
fr: Icône

en: Display
fr: Affichage

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: General
fr: Général

en: Border
fr: Bordure

en: Table
fr: Tableau

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Color
fr: Couleur

en: Padding
fr: Remplissage

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Hidden
fr: Caché

en: Font size
fr: Taille de police

en: Alignment
fr: Alignement

en: Fixed
fr: Fixe

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Unset
fr: Non défini

en: Relative
fr: Relatif

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Outset
fr: Début

en: Import settings
fr: Importer les paramètres

en: Full size
fr: Taille réelle

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Expand
fr: Déplier

en: Shadow
fr: Ombre

en: Font family
fr: Police de caractères

en: Icon size
fr: Taille de l'icône

en: Margin
fr: Marge

en: Update settings
fr: Paramètres de mise à jour

en: Blur
fr: Flou

en: Inherit
fr: Hériter

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Absolute
fr: Absolu

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Font weight
fr: Épaisseur de la police

en: Collapse
fr: Replier

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Action links
fr: Liens d'action

en: Headings
fr: Titres

en: Mobile breakpoint
fr: Point de rupture (breakpoint) mobile

en: Open modal
fr: Ouvrir la fenêtre modale
