Important Information Block (8.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (60 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: None
hu: Nincs

en: Center
hu: Középen

en: Container
hu: Tároló

en: Parent
hu: Szülő

en: Settings
hu: Beállítások

en: Top
hu: Teteje

en: Icon
hu: Ikon

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Text
hu: Szöveg

en: Theme
hu: Smink

en: Block
hu: Blokk

en: Bottom
hu: Alja

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: General
hu: Általános

en: Border
hu: Keret

en: Table
hu: Táblázat

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Color
hu: Szín

en: Padding
hu: Belső margó

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Default language
hu: Alapértelmezés szerinti nyelv

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Font size
hu: Betűméret

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Selector
hu: Kiválasztó

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Style
hu: Stílus

en: Font color
hu: Betűszín

en: Double
hu: Dupla

en: Relative
hu: Relatív

en: Dotted
hu: Pontozott

en: Dashed
hu: Vonalas

en: Solid
hu: Tömör

en: Groove
hu: Völgy

en: Ridge
hu: Hegygerinc

en: Inset
hu: Sülyesztett

en: Outset
hu: Kiemelkedő

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Expand
hu: Kiterjeszt

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Font family
hu: Betűcsalád

en: Icon size
hu: Ikon méret

en: Update settings
hu: Beállítások frissítése

en: Inherit
hu: Öröklés

en: Lowercase
hu: Kisbetűs

en: Absolute
hu: Abszolút

en: Max width
hu: Megengedett szélesség

en: Collapse
hu: Összecsuk

en: Letter spacing
hu: Betűk távolsága

en: Capitalize
hu: Nagy kezdőbetűs

en: Icon color
hu: Ikon szín

en: Headings
hu: Címsorok

en: Window
hu: Ablak

en: Mobile breakpoint
hu: Mobileszköz töréspont
