Drupal Improvements (2.1.0) - en to fa translation catalogue (81 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Action
fa: عملکرد

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیغام

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Views
fa: نماها

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Visible
fa: نمایان

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: ID
fa: شناسه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Separator
fa: جداکننده

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Creation date
fa: تاریخ ایجاد

en: Custom
fa: سفارشی

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Address
fa: نشانی

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: Method
fa: روش

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Apply
fa: تایید

en: Edit vocabulary
fa: ویرایش واژگان

en: Minimum
fa: حداقل

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: Form
fa: فرم

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Route
fa: مسیر

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Is one of
fa: یکی از

en: Default image
fa: تصویر پیش‌فرض

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: Display prefix and suffix.
fa: نمایش پیشوند و پسوند.

en: Trim length
fa: طول برش

en: Link image to
fa: تصویرا را پیوند بده

en: Nothing
fa: هیچ

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Third party settings
fa: تنظیمات ثانویه

en: Link to the entity
fa: پیوند به عنصر
