Drupal Improvements (2.1.0) - en to id translation catalogue (80 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Block title
id: Judul blok

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Default
id: Bawaan

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Visible
id: Terlihat

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Separator
id: Pemisah

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Custom
id: Tersuai

en: Term ID
id: ID istilah

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Items
id: Item

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Address
id: Alamat

en: Method
id: Metode

en: Link text
id: Teks tautan

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: in
id: dalam

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Parent term
id: Istilah induk

en: Apply
id: Terapkan

en: Edit vocabulary
id: Edit kosakata

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Form
id: Formulir

en: Edit content
id: Sunting konten

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Link class
id: Tautkan kelas

en: Route
id: Rute

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Default image
id: Gambar bawaan

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Contact form
id: Form kontak

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Author name
id: Nama penulis

en: Image style
id: Gaya gambar

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: Display prefix and suffix.
id: Tampilkan awalan dan akhiran.

en: Trim length
id: Panjang Trim

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Asc
id: Urutan turun

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Visually Hidden
id: Tersembunyi secara visual

en: Link to the entity
id: Tautan ke entity

en: Separate multiple classes by spaces.
id: Pisahkan nama class dengan spasi.
