Drupal Improvements (2.1.0) - en to nl translation catalogue (96 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Read more
nl: Lees meer

en: Action
nl: Actie

en: Block title
nl: Bloktitel

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Message
nl: Bericht

en: Depth
nl: Diepte

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Default
nl: Standaard

en: Views
nl: Overzichten

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Creation date
nl: Aanmaakdatum

en: Custom
nl: Aangepast

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Scale
nl: Schalen

en: Address
nl: Adres

en: Terms
nl: Termen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Method
nl: Methode

en: Link text
nl: Linktekst

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: User IP
nl: Gast-IP

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: E-mail subject
nl: E-mail-onderwerp

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: Apply
nl: Toepassen

en: Edit vocabulary
nl: Woordenlijst bewerken

en: Decimal marker
nl: Decimaal scheidingsteken

en: Form
nl: Formulier

en: Edit content
nl: Inhoud bewerken

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Company name
nl: Bedrijfsnaam

en: Link class
nl: Linkklasse

en: Step
nl: Stap

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Additional settings
nl: Aanvullende instellingen

en: Is one of
nl: Is een van

en: Default image
nl: Standaardafbeelding

en: Minimum value
nl: Minimale waarde

en: Maximum value
nl: Maximale waarde

en: Term depth
nl: Term diepte

en: Change date
nl: Datum wijzigen

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Dialog
nl: Dialoog

en: Author name
nl: Naam auteur

en: Max length
nl: Maximale lengte

en: Image style
nl: Afbeeldingsstijl

en: None (original image)
nl: Geen (originele afbeelding)

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Thousand marker
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: Display prefix and suffix.
nl: Voor- en achtervoegsel weergeven.

en: Trim length
nl: Lengte beperken

en: Link image to
nl: Link de afbeelding naar

en: Nothing
nl: Niets

en: Asc
nl: Oplopend

en: Text source
nl: Tekstbron

en: Required fields
nl: Verplichte velden

en: Hide label
nl: Label verbergen

en: Replace tokens
nl: Tokens vervangen

en: Link to entity
nl: Link naar entiteit

en: Third party settings
nl: Instellingen van derden

en: Formatted text
nl: Geformatteerde tekst

en: Breakpoint group
nl: Breakpoint-groep

en: Visually Hidden
nl: Visueel verborgen

en: Link to the entity
nl: Link naar de entiteit

en: Separate multiple classes by spaces.
nl: Scheid meerdere klassen met spaties.

en: Commented entity
nl: Entiteit met reactie

en: Dialog title
nl: Dialoogtitel
