Drupal Improvements (3.0.0) - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Item
fr: Élément

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Language
fr: Langue

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: No
fr: Non

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Views
fr: Vues

en: View
fr: Voir

en: Default image type
fr: Type d'image par défaut

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Separator
fr: Séparateur

en: Page title
fr: Titre de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Items
fr: Éléments

en: Scale
fr: Échelle

en: Terms
fr: Termes

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: in
fr: dans

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: E-mail subject
fr: Sujet du courriel

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Edit vocabulary
fr: Modifier le vocabulaire

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Machine name
fr: Nom système

en: Company name
fr: Nom de la société

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Step
fr: Étape

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Additional settings
fr: Réglages additionnels

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Minimum value
fr: Valeur minimum

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Term depth
fr: Profondeur du terme

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Custom label
fr: Étiquette personnalisée

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: Image style
fr: Style d'image

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Thousand marker
fr: Marqueur des milliers

en: Display prefix and suffix.
fr: Afficher le préfixe et le suffixe.

en: Trim length
fr: Longueur de coupe

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Nothing
fr: Rien

en: Required fields
fr: Champs requis

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Third party settings
fr: Paramètres des tierces-parties

en: Formatted text
fr: Texte mis en forme

en: Breakpoint group
fr: Groupe de points de rupture

en: Visually Hidden
fr: Non affiché

en: Link to the entity
fr: Lien vers l'entité

en: Separate multiple classes by spaces.
fr: Séparer les différentes classes par des espaces.

en: Commented entity
fr: Entité commentée

en: Mobile breakpoint
fr: Point de rupture (breakpoint) mobile
