Drupal Improvements (3.0.0) - en to hi translation catalogue (60 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Item
hi: वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Language
hi: भाषा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: No
hi: नहीं

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Message
hi: संदेश

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Views
hi: द्रश्य

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: ID
hi: आईडी

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Example
hi: उदाहरण

en: Method
hi: तरीका

en: Messages
hi: संदेश

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Decimal marker
hi: दशमलव निशान

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Route
hi: मार्ग

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: Image style
hi: छवि शैली

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Thousand marker
hi: हजार मार्कर.

en: Display prefix and suffix.
hi: प्रत्यय और उपसर्ग प्रदर्शित करें.

en: Trim length
hi: ट्रिम लंबाई

en: Link image to
hi: छवि को संबद्ध(लिंक) करे

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Breakpoint group
hi: ब्रेकप्वाइंट समूह

en: Link to the entity
hi: इकाई से लिंक करें
