IndieWeb (8.x-1.0-rc4) - en to fr translation catalogue (133 entries)

en: Title
fr: Titre

en: enabled
fr: activé

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Private
fr: Privé

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: yes
fr: oui

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: Update interval
fr: Fréquence des mises à jour

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Url
fr: URL

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Feed title
fr: Titre du flux

en: Published
fr: Publié

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Content field
fr: Champ de contenu

en: Items
fr: Éléments

en: Next update
fr: Prochaine mise à jour

en: %time left
fr: %time restant

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Bookmarks
fr: Marque-pages

en: Send
fr: Envoyer

en: General
fr: Général

en: Other
fr: Autre

en: Class
fr: Classe

en: Channel
fr: Canal

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Expires
fr: Expire

en: Revoke
fr: Révoquer

en: Property
fr: Propriété

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Feeds
fr: Flux

en: Feed items
fr: Éléments de flux

en: Limit
fr: Limite

en: Date field
fr: Champ date

en: Moderated
fr: Modéré

en: Expire
fr: Date d'expiration

en: on
fr: activé

en: Changed
fr: Modifié

en: Received
fr: Reçu

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Reply
fr: Répondre

en: Keys
fr: Clés

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Channels
fr: Canaux

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: Read
fr: Lire

en: Sending
fr: Envoi en cours

en: Offset
fr: Décalage

en: Data
fr: Données

en: Publish to
fr: Publier sur

en: Public key
fr: Clé publique

en: Target
fr: Cible

en: Revoked
fr: Annulé(e)

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Enable login support
fr: Activer le support d'identification

en: Private key
fr: Clé privée

en: User id
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: Created by
fr: Créé par

en: Videos
fr: Vidéos

en: Feed item
fr: Élement de flux

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Like
fr: J'aime

en: Update items
fr: Mettre à jour les articles

en: Posted on
fr: Posté le

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: No items found
fr: Aucun élément trouvé

en: Image field
fr: Champ image

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Deleted @count posts.
fr: @count publications supprimées.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Link field
fr: Champ lien

en: Formatters
fr: Formateurs

en: Comment type
fr: Type de commentaire

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Hash
fr: Hachage

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Master
fr: Principal

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Post type
fr: Type de contribution

en: Likes
fr: "J'aime"

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
fr: Date de la publication de l'élément de flux, sous la forme d'un horodatage Unix.

en: The comment type
fr: Le type de commentaire

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
fr: Intervalle de temps entre les mises à jours du flux. Nécessite une tâche planifiée (cron) de maintenance correctement configurée.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: imminently
fr: imminent

en: Add Channel
fr: Ajouter un canal

en: Deleted @label.
fr: @label supprimé.

en: Created %label.
fr: %label créé.

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fr: La tentative de création du répertoire %directory a échoué, probablement à cause de problèmes de permissions. Pour poursuivre l'installation, créez le répertoire et modifiez manuellement ses permissions ou assurez-vous que l'installeur possède bien les permissions pour le créer automatiquement. Pour plus d'information, consultez INSTALL.txt ou le <a href=":handbook_url">le manuel en ligne</a>.

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.

en: Label for the channel.
fr: Étiquette pour le canal.
