IndieWeb (8.x-1.0-rc5) - en to nl translation catalogue (128 entries)

en: Title
nl: Titel

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Private
nl: Privé

en: Author
nl: Auteur

en: Replies
nl: Antwoorden

en: yes
nl: ja

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Articles
nl: Artikelen

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight
nl: Gewicht

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Node type
nl: Node-type

en: Number of items
nl: Aantal items

en: Notes
nl: Notities

en: Update interval
nl: Bijwerkinterval

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: no
nl: nee

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Page
nl: Pagina

en: Syndication
nl: Syndicatie

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Url
nl: URL

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Feed title
nl: Feed-titel

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Content field
nl: Inhoudsveld

en: Photos
nl: Foto's

en: Next update
nl: Volgende update

en: %time left
nl: %time resterend

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Send
nl: Versturen

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Other
nl: Andere

en: Class
nl: Klasse

en: Channel
nl: Kanaal

en: Found
nl: Gevonden

en: Expires
nl: Vervalt

en: Property
nl: Eigenschap

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Sources
nl: Bronnen

en: Feed items
nl: Feed-items

en: Source
nl: Bron

en: Limit
nl: Limiet

en: Date field
nl: Datumveld

en: Moderated
nl: Gemodereerd

en: Expire
nl: Vervallen

en: on
nl: op

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Received
nl: Ontvangen

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Client
nl: Afnemer

en: Apply
nl: Toepassen

en: Channel name
nl: Kanaalnaam

en: Language code
nl: Taalcode

en: Reply
nl: Reageren

en: Keys
nl: Sleutels

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

en: Channels
nl: Kanalen

en: The directory %directory does not exist.
nl: De map %directory bestaat niet.

en: Read
nl: Gelezen

en: Sending
nl: Bezig met verzenden

en: Data
nl: Gegevens

en: Publish to
nl: Publiceer naar

en: Public key
nl: Publieke sleutel

en: Target
nl: Doel

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Enable login support
nl: Ondersteuning voor inloggen inschakelen

en: Private key
nl: Privésleutel

en: User id
nl: Gebruikers-ID

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Feed item
nl: Feed-item

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Update items
nl: Items bijwerken

en: Posted on
nl: Geplaatst op

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: No items found
nl: Geen zoekresultaten

en: Image field
nl: Afbeeldingsveld

en: Delete items
nl: Items verwijderen

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Deleted @count posts.
nl: @count berichten verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Link field
nl: Link-veld

en: Comment type
nl: Reactietype

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Asc
nl: Oplopend

en: Scopes
nl: Bereiken

en: Sign in
nl: Inloggen

en: Authorize
nl: Autoriseren

en: The path to the private key file.
nl: Het pad naar het privésleutelbestand.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
nl: Tijdstip van indienen van het feed-item, als Unix-tijdstip.

en: The comment type
nl: Het reactietype

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
nl: De tijdsduur tussen het bijwerken van de feed. Hiervoor is een correct ingestelde cron-onderhoudstaak vereist.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: imminently
nl: aanstaande

en: Add Channel
nl: Kanaal toevoegen

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
nl: Een poging om de map %directory automatisch aan te maken is mislukt, waarschijnlijk omdat er onvoldoende toegangsrechten zijn. Om verder te gaan met de installatie kunt u twee dingen doen: u maakt handmatig een map aan en wijzigt de toegangsrechten, of u geeft het installatieprogramma voldoende rechten om automatisch een map aan te maken. Zie voor meer informatie de meegeleverde INSTALL.txt of het <a href=":handbook_url">online handboek</a>.

en: There are no @label yet.
nl: Er zijn nog geen @label.

en: Label for the channel.
nl: Kanaallabel.
