IndieWeb (8.x-1.0-rc6) - en to id translation catalogue (94 entries)

en: Title
id: Judul

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Private
id: Privat

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: yes
id: ya

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Articles
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Action
id: Tindakan

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Weight
id: Bobot

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Node type
id: Jenis node

en: Update interval
id: Interval pembaruan

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Page
id: Halaman

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Feed title
id: Judul feed

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Items
id: Item

en: Next update
id: Pembaruan selanjutnya

en: %time left
id: %time lagi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: General
id: Umum

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Class
id: Kelas

en: Cache
id: Tembolokan

en: Found
id: Ditemukan

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Property
id: Milik

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Tokens
id: Token

en: Sources
id: Sumber

en: Feed items
id: Item-item umpan

en: Source
id: Sumber

en: Limit
id: Batas

en: Changed
id: Berubah

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Client
id: Klien

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Reply
id: Balas

en: Keys
id: Kunci

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: Offset
id: Letak

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Experimental
id: Uji Coba

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Update items
id: Update materi

en: Posted on
id: Diposting pada

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Image field
id: Field gambar

en: Delete items
id: Hapus item

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Deleted @count posts.
id: Menghapus @count posting.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Link field
id: Bidang tautan

en: Comment type
id: Tipe komentar

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Post type
id: Jenis pos

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
