IndieWeb (8.x-1.0-rc6) - en to tr translation catalogue (116 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: enabled
tr: etkin

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Private
tr: Özel

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: yes
tr: evet

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Articles
tr: Makaleler

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Action
tr: Eylem

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Number of items
tr: Öğe sayısı

en: Notes
tr: Notlar

en: Update interval
tr: Güncelleme aralığı

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Active
tr: Etkin

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Page
tr: Sayfa

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Feed title
tr: Besleme başlığı

en: Published
tr: Yayında

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Last access
tr: Son erişim

en: Content field
tr: İçerik alanı

en: Items
tr: Öğeler

en: Next update
tr: Sonraki güncelleme

en: %time left
tr: %time kaldı

en: Authored by
tr: Yazan

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: General
tr: Genel

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Class
tr: Sınıf

en: Channel
tr: Kanal

en: Cache
tr: Önbellek

en: Found
tr: Bulunan

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Property
tr: Özellik

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Feed items
tr: Beslemeler

en: Source
tr: Kaynak

en: Limit
tr: Sınır

en: Moderated
tr: Denetlenen

en: Info
tr: Bilgi

en: Changed
tr: Değişti

en: Received
tr: Alındı

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Data
tr: Veri

en: Target
tr: Hedef

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Like
tr: Beğen

en: Update items
tr: Öğeleri güncelle

en: Posted on
tr: Gönderim tarihi

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Delete items
tr: Öğeleri sil

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Deleted @count posts.
tr: @count gönderi silindi.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Link field
tr: Bağlantı alanı

en: Comment type
tr: Yorum tipi

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Hash
tr: Karma

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
tr: Unix zaman damgası olarak, besleme öğesinin gönderildiği tarih.

en: The comment type
tr: Yorum tipi

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
tr: Besleme güncellemeleri arasındaki süre. Doğru yapılandırılmış bir dönemsel bakım görevi gerektirir.

en: imminently
tr: yakında

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: Büyük olasılıkla bir izin sorunu nedeniyle, %directory dizinini oluşturma otomatik girişimi başarısız oldu. Kuruluma devam etmek için, dizini oluşturun ve dizinin izinlerini manuel olarak değiştirin ya da kurulum programının bunu otomatik olarak oluşturma izni bulunduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için bkz INSTALL.txt dosyasına ya da <a href=":handbook_url">çevrimiçi elkitabına</a> bakın.

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.
