IndieWeb (8.x-1.11) - en to pt translation catalogue (130 entries)

en: Title
pt: Título

en: enabled
pt: ativo

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Private
pt: Privado

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: yes
pt: sim

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Enable
pt: Ativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Articles
pt: Artigos

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: Login
pt: Entrar

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Number of items
pt: Número de itens

en: Notes
pt: Anotações

en: Add Feed
pt: Adicionar feed

en: Update interval
pt: Intervalo entre atualizações

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Page
pt: Página

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Contacts
pt: Contactos

en: Feed title
pt: Título do feed

en: Published
pt: Publicado

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Last access
pt: Último acesso

en: Photos
pt: Fotos

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Next update
pt: Próxima atualização

en: Authored by
pt: Criado por

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: General
pt: Geral

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Class
pt: Classe

en: Channel
pt: Canal

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Expose
pt: Expor

en: Handler
pt: Manuseador

en: Found
pt: Encontrado

en: Expires
pt: Expira

en: Property
pt: Propriedade

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Sources
pt: Fontes

en: Feed items
pt: Itens de feed

en: Source
pt: Fonte

en: Limit
pt: Limite

en: Date field
pt: Campo da data

en: Moderated
pt: Moderado

en: Expire
pt: Expira

en: Info
pt: Informações

en: Changed
pt: Alterado

en: Received
pt: Recebido

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Channel name
pt: Nome do canal

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Reply
pt: Responder

en: Keys
pt: Chaves

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Channels
pt: Canais

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Data
pt: Dados

en: Delete contact
pt: Eliminar contacto

en: Public key
pt: Chave pública

en: Target
pt: Destino

en: Revoked
pt: Revogado(a)

en: Sort direction
pt: Direção da ordenação

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Private key
pt: Chave privada

en: User id
pt: ID Utilizador

en: Created by
pt: Criado por

en: Videos
pt: Vídeos

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Update items
pt: Atualizar itens

en: Posted on
pt: Colocado em

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Delete items
pt: Eliminar itens.

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Link field
pt: Campo de ligação

en: Comment type
pt: Tipo de comentário

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Venue
pt: Espaço

en: Master
pt: Principal

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
pt: Data de publicação do item de feed, como um timestamp UNIX.

en: The comment type
pt: O tipo do comentário

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
pt: O tempo entre atualizações de feed. Requer uma tarefa de cron de corretamente configurada.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: imminently
pt: iminentemente

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
pt: Uma tentativa automatizada de criar a diretoria %directory falhou, possivelmente devido a um problema de permissões. Para prosseguir com a instalação, crie a diretoria e modifique suas permissões manualmente ou certifique-se de que o instalador tenha permissões para criá-la automaticamente. Para mais informações, consulte INSTALL.txt ou o <a href=":handbook_url">manual on-line</a>.

en: There are no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.

en: Map account
pt: Conta do mapa
