IndieWeb (8.x-1.14) - en to uk translation catalogue (176 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: enabled
uk: увімкнено

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Private
uk: Приватне

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Replies
uk: Відповіді

en: yes
uk: так

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Articles
uk: Статті

en: Comments
uk: Коментарі

en: Action
uk: Дія

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Weight
uk: Вага

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: Notes
uk: Примітки

en: Add Feed
uk: Додати потік

en: Update interval
uk: Періодичність оновлення

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Contact
uk: Контакт

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Active
uk: Активно

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Page
uk: Сторінка

en: Syndication
uk: Збирання

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Contacts
uk: Контакти

en: Feed title
uk: Заголовок потоку

en: Published
uk: Опубліковано

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Content field
uk: Поле матеріалу

en: Photos
uk: Фотографії

en: Items
uk: Елементи

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Next update
uk: Наступне оновлення

en: Authored by
uk: Автор

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: General
uk: Загальне

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Other
uk: Інше

en: Class
uk: Клас

en: Channel
uk: Канал

en: Cache
uk: Кеш

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Expose
uk: Виставляти

en: Handler
uk: Обробник

en: Found
uk: Знайдено

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Revoke
uk: Відкликати

en: Property
uk: Властивість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Modified
uk: Змінено

en: Avatar
uk: Аватар

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Tokens
uk: Замінники

en: Token
uk: Замінник

en: Feeds
uk: Потоки

en: Sources
uk: Джерела

en: Feed items
uk: Елементи потоку

en: Source
uk: Джерело

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Date field
uk: Поле дати.

en: Moderated
uk: Ухвалено

en: Expire
uk: Закінчується дія

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Info
uk: Інформація

en: Scope
uk: Область

en: on
uk: увімкнено

en: Changed
uk: Змінено

en: Received
uk: Отримано

en: Gone
uk: Відійшов

en: Pingback
uk: Пінгбек

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Client
uk: Клієнт

en: Apply
uk: Застосувати

en: Channel name
uk: Назва каналу

en: Mark read
uk: Відмітити як прочитаний

en: Add token
uk: Додати замінник

en: Language code
uk: Код мови

en: Reply
uk: Відповісти

en: Keys
uk: Ключі

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: Channels
uk: Канали

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: Read
uk: Прочитано

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
uk: Заголовок відповіді HTTP для тегу сутності, що використовується для перевірки кешу.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
uk: Час останньої зміни потоку у unix-форматі часу.

en: Sending
uk: Надсилання

en: Offset
uk: Зміщення

en: Data
uk: Дані

en: Publish to
uk: Опублікувати на

en: Delete contact
uk: Знищити контакт

en: Public key
uk: Відкритий ключ

en: Target
uk: Ціль

en: Revoked
uk: Недійсний

en: Sort direction
uk: Напрям впорядкування

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: RSVP
uk: Зацікавлена особа

en: Enable login support
uk: Включити підтримку входу за допомогою Lightbox2

en: Private key
uk: Приватний ключ

en: User id
uk: ID користувача

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Videos
uk: Відео

en: Feed item
uk: Елемент потоку

en: Custom URL
uk: Власна URL-адреса

en: Experimental
uk: Експериментальний

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Генерує RSS-потік через вид.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Me
uk: Моє

en: Like
uk: Схоже на

en: Update items
uk: Оновити елементи

en: Posted on
uk: Опубліковано

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Mentions
uk: Згадки

en: No items found
uk: Немає елементів

en: Image field
uk: Поле зображення

en: Receiving
uk: Отримання

en: Delete items
uk: Видалити елементи

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
uk[0]: Ви дійсно бажаєте видалити цю позицію?
uk[1]: Ви дійсно бажаєте видалити ці позиції?
uk[2]: Ви дійсно бажаєте видалити ці позиції?

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Link field
uk: Поле посилання

en: Add contact
uk: Додати контакт

en: Comment type
uk: Тип коментаря

en: Aperture
uk: Діафрагма

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Hash
uk: Геш

en: Asc
uk: Зрост

en: Scopes
uk: Області

en: Sign in
uk: Увійти

en: Master
uk: Головне

en: Authorize
uk: Авторизувати

en: Post type
uk: Тип допису

en: Etag
uk: Сутність-Тег

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
uk: Дата публікації елемента потоку, у форматі Unix.

en: The comment type
uk: Тип коментаря

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
uk: Проміжок часу між оновленнями потоку. Необхідне правильне налаштовування завдання крону з обслуговування.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: imminently
uk: неминуче

en: Deleted @label.
uk: Видалено @label.

en: Created %label.
uk: %label створено.

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
uk: Невдала автоматична спроба створення каталогу %directory, можливо через проблеми з правами. Щоб продовжити процес встановлення необхідно, або створити цей каталог та змінити права доступу вручну, або впевнитись, що програма встановлення має відповідні права на його створення. Додаткова інформація в файлі INSTALL.txt або у <a href=":handbook_url">онлайновому довіднику</a>.

en: There are no @label yet.
uk: Ще немає @label.
