IndieWeb (8.x-1.16) - en to it translation catalogue (130 entries)

en: Title
it: Titolo

en: enabled
it: attivato

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Private
it: Privato

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: yes
it: sì

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Enable
it: Abilita

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Articles
it: Articoli

en: Comments
it: Commenti

en: Action
it: Azione

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Notes
it: Note

en: Update interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Page
it: Pagina

en: Syndication
it: Condivisione

en: Not found
it: Non trovato

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Feed title
it: Titolo feed

en: Published
it: Pubblicato

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Content field
it: Campo contenuto

en: Photos
it: Foto

en: Items
it: Elementi

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Next update
it: Prossimo aggiornamento

en: Authored by
it: Creato da

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: General
it: Generale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Class
it: Classe

en: Channel
it: Canale

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Expose
it: Esponi

en: Handler
it: Gestore

en: Found
it: Trovato

en: Property
it: Proprietà

en: Sort by
it: Ordina per

en: Modified
it: Modificato

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Tokens
it: Token

en: Sources
it: Sorgenti

en: Feed items
it: Elementi del feed

en: Source
it: Sorgente

en: Limit
it: Limite

en: Date field
it: Campo data

en: Moderated
it: Moderato

en: Info
it: Informazioni

en: Scope
it: Portata

en: on
it: il

en: Changed
it: Modificato

en: Received
it: Ricevuto

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Channel name
it: Nome del canale

en: Mark read
it: Segna come letto

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Reply
it: Rispondi

en: Keys
it: Chiavi

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Channels
it: Canali

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
it: Header di risposta HTTP dell'Entity tag, utilizzato per validare la cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
it: L'ultima volta che il feed è stato modificato, in timestamp Unix.

en: Offset
it: Scostamento

en: Data
it: Dati

en: Delete contact
it: Elimina contatto

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Enable login support
it: Abilita supporto di accesso

en: Private key
it: Chiave privata

en: Created by
it: Creato da

en: Videos
it: Video

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Update items
it: Aggiorna oggetti

en: Posted on
it: Pubblicato il

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Text format
it: Formato del testo

en: Delete items
it: Cancella elementi

en: Operations links
it: Link operativi

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Link field
it: Campo del link

en: Comment type
it: Tipo di commento

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Master
it: Principale

en: Authorize
it: Autorizza

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
it: Data di pubblicazione dell'elemento del feed, come timestamp UNIX.

en: The comment type
it: Tipo di commento

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
it: La cadenza temporale degli aggiornamenti del feed. Richiede un processo di manutenzione del cron correttamente configurato.

en: imminently
it: tra poco

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.
