IndieWeb (8.x-1.19) - en to ja translation catalogue (145 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: enabled
ja: 有効

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Private
ja: プライベート

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: yes
ja: はい

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Articles
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Action
ja: アクション

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Number of items
ja: 項目数

en: Notes
ja: ノート

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Page
ja: ページ

en: Syndication
ja: シンジケート

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Feed title
ja: フィードのタイトル

en: Published
ja: 掲載

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Content field
ja: コンテンツフィールド

en: Items
ja: アイテム

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Next update
ja: 次回の更新

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Class
ja: クラス

en: Channel
ja: チャンネル

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Expose
ja: 外部設置

en: Found
ja: 検出

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Property
ja: プロパティー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Modified
ja: 変更済み

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Feeds
ja: フィード

en: Sources
ja: ソース

en: Feed items
ja: フィードアイテム

en: Source
ja: ソース

en: Limit
ja: 制限

en: Date field
ja: 日付フィールド

en: Moderated
ja: モデレート

en: Scope
ja: スコープ

en: Changed
ja: 変更済

en: Received
ja: 受領

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Client
ja: クライアント

en: Apply
ja: 適用

en: Channel name
ja: チャンネル名

en: Mark read
ja: 既読にする

en: Language code
ja: 言語コード

en: Reply
ja: 返信

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Channels
ja: チャンネル

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
ja: キャッシュを検証するために使用する、エンティティタグのHTTPレスポンスヘッダーです。

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
ja: Unix のタイムスタンプとしてフイードが最後に修正された時。

en: Sending
ja: 送信中

en: Offset
ja: オフセット

en: Data
ja: データ

en: Delete contact
ja: コンタクトの削除

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Target
ja: ターゲット

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Enable login support
ja: ログインのサポートを有効化

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: User id
ja: ユーザーID

en: Created by
ja: 作成者

en: Feed item
ja: フィードアイテム

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Experimental
ja: 試験的

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Update items
ja: 項目の更新

en: Posted on
ja: 投稿日

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: No items found
ja: 項目は見つかりませんでした

en: Delete items
ja: アイテムを削除

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Link field
ja: リンクフィールド

en: Comment type
ja: コメントタイプ

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Asc
ja: 昇順

en: Sign in
ja: サインイン

en: Master
ja: マスター

en: Authorize
ja: 承認

en: Etag
ja: Eタグ

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
ja: フィードの投稿日（Unix日時）

en: The comment type
ja: コメントタイプ

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
ja: フィードの更新間隔。cron メンテナンスタスクが正しく設定されている必要があります。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: imminently
ja: 切迫

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: 自動的にディレクトリー %directory を作ろうとしましたが、失敗しました。おそらく権限設定の問題と思われます。インストールを続行するには、手動でディレクトリーを作成し権限設定を行うか、インストーラーが自動的に作成できる権限があるかを確認する必要があります。詳細は、<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>の INSTALL.txt をご覧ください。

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。
