IndieWeb (8.x-1.23) - en to hi translation catalogue (95 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: enabled
hi: सक्रिय

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: yes
hi: हां

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Articles
hi: लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Weight
hi: मान

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Update interval
hi: नवीनीकरण अन्तराल

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Url
hi: URL

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Feed title
hi: फ़ीड शीर्षक

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Next update
hi: अगला सुधार

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: General
hi: सामान्य

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Cache
hi: कैश

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Found
hi: मिला

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Modified
hi: संशोधित

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Sources
hi: स्रोत

en: Source
hi: स्रोत

en: Limit
hi: सीमा

en: Info
hi: जानकारी

en: Changed
hi: बदल गया

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Page not found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
hi: सत्त्व एचटीटीपी टैग अनुक्रिया प्रवेशिका, कैश को मान्य करने में प्रयुक्त होता है।

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
hi: आखरी बार जब फीड युनिक्स के टाइमस्टैम्प के रूप में जाँचा गया था|

en: Delete contact
hi: संपर्क मिटाएँ

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Update items
hi: वस्तुओं का सुधारे

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Delete items
hi: आइटम हटाएं

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Hash
hi: हैश

en: There are no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं हैं।
