IndieWeb (8.x-1.25) - en to ro translation catalogue (106 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: enabled
ro: activat

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Private
ro: Privat

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: yes
ro: da

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Anulare

en: Enable
ro: Activare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Articles
ro: Articole

en: Comments
ro: Comentarii

en: Edit
ro: Editați

en: Weight
ro: Greutate

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: View
ro: Afișează

en: Path
ro: Cale

en: Node type
ro: Tip nod

en: Notes
ro: Note

en: Update interval
ro: Interval de actualizare

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Active
ro: Activ

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Url
ro: URL

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Contacts
ro: Contacte

en: Published
ro: Publicat

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Content field
ro: Conţinut câmp

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Next update
ro: Următoarea actualizare

en: Authored by
ro: Autor

en: Send
ro: Trimite

en: Code
ro: Cod

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: Class
ro: Clasă

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Expose
ro: Expune

en: Handler
ro: Operator

en: Expires
ro: Expiră la

en: Property
ro: Proprietate

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Modified
ro: Modificat

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Token
ro: Simbol

en: Sources
ro: Surse

en: Feed items
ro: Elementele feed-ului

en: Source
ro: Sursă

en: Limit
ro: Limită

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: Moderated
ro: Moderat

en: Info
ro: Informație

en: Changed
ro: Schimbat

en: Received
ro: Recepționat

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Mark read
ro: Marchează ca citit

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Reply
ro: Replică

en: Keys
ro: Chei

en: Page not found
ro: Pagina nu a fost găsită

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
ro: Tagul de entitate al antetului de răspuns, folosit pentru a valida cachul.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
ro: Când feed-ul a fost modificat ultima dată, ca și o amprentă de timp Unix.

en: Data
ro: Dată

en: Delete contact
ro: Şterge contact

en: Target
ro: Țintă

en: Sort direction
ro: Direcție de sortare

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Created by
ro: Creat de

en: Custom URL
ro: URL personalizat

en: Generates an RSS feed from a view.
ro: Generează un flux RSS din vizualizare.

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Update items
ro: Actualizează articole

en: Posted on
ro: Postat la

en: Text format
ro: Formatare text

en: Delete items
ro: Șterge elemente

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți aceste elemente?

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Link field
ro: Câmp de tip legătură

en: Comment type
ro: Tip de comentariu

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Scopes
ro: Scopuri

en: Create new contact
ro: Creează contact nou

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
ro: Data postării elementului feed, ca și o amprentă de timp Unix.

en: The comment type
ro: Tipul comentariului

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
ro: Perioada de timp dintre actualizările feed-urilor. Necesită o sarcină de întreținere a cron-ului configurată corect.

en: imminently
ro: iminent

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ro: O încercare automată de a crea directorul %directory nu a reușit, probabil din cauza unei probleme de permisiuni. Pentru a continua cu instalarea, fie creați directorul și modificați manual permisiunile acestuia fie vă asigurați că instalatorul are permisiunea de a-l crea automat. Pentru mai multe informații, vedeți INSTALL.txt sau <a href=":handbook_url">manualul online</a>.

en: There are no @label yet.
ro: Nu există @label încă.
