IndieWeb (8.x-1.17) - en to fa translation catalogue (117 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: enabled
fa: فعال

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Private
fa: خصوصی

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: yes
fa: بله

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Enable
fa: فعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Articles
fa: مقالات

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Action
fa: عملکرد

en: Login
fa: ورود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Weight
fa: وزن

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Node type
fa: نوع گره

en: Number of items
fa: تعداد موارد

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Update interval
fa: فاصله به‌روزرسانی

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: شناسه

en: Contact
fa: تماس

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Active
fa: فعال

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Page
fa: صفحه

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Url
fa: نشانی

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Contacts
fa: مخاطبین

en: Feed title
fa: عنوان خوراک

en: Published
fa: منتشر شده

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Content field
fa: فیلد محتوا

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Next update
fa: به‌روزرسانی بعدی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Bookmarks
fa: نشانه‌ها

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: General
fa: عمومی

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Other
fa: ساير

en: Class
fa: کلاس

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Expose
fa: نمایش

en: Found
fa: پیدا شده

en: Property
fa: ویژگی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Modified
fa: اصلاح گردید

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Sources
fa: منابع

en: Feed items
fa: آیتم‌های خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Limit
fa: محدوده

en: Moderated
fa: تحت نظارت

en: Info
fa: اطلاعات

en: on
fa: در

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Received
fa: دریافت شده

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Client
fa: مشتری

en: Apply
fa: تایید

en: Language code
fa: کد زبان

en: Reply
fa: پاسخ

en: Keys
fa: کلیدها

en: Page not found
fa: صفحه مورد نظر یافت نشد.

en: The directory %directory does not exist.
fa: پوشه %directory وجود ندارد.

en: Sending
fa: در حال ارسال

en: Offset
fa: جابجایی

en: Data
fa: داده

en: Delete contact
fa: حذف تماس

en: Target
fa: مقصد

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Update items
fa: به‌روز‌رسانی آیتم‌ها

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Image field
fa: فیلد تصویر

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Comment type
fa: نوع دیدگاه

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: There are no @label yet.
fa: هنوز @label وجود ندارد.
