InfluxDB (1.0.0-rc1) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: 1 hour
de: 1 Stunde

en: Never
de: Nie

en: Fields
de: Felder

en: 1 year
de: 1 Jahr

en: 6 hours
de: 6 Stunden

en: Precision
de: Genauigkeit

en: 12 hours
de: 12 Stunden

en: Organization
de: Organisation

en: 24 hours
de: 24 Stunden

en: Machine name
de: Systemname

en: 7 days
de: 7 Tage

en: Server URL
de: Server-URL

en: Bucket
de: Behälter

en: Buckets
de: Behälter

en: 30 days
de: 30 Tage

en: 90 days
de: 90 Tage

en: Retention period
de: Aufbewahrungszeitraum

en: Datetime
de: Datum-Zeitangabe

en: Authorization token
de: Autorisierungs-Token

en: Result token name
de: Name des Ergebnis-Tokens
