InfluxDB (1.0.0-rc1) - en to hi translation catalogue (15 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Tags
hi: उपनाम

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: ID
hi: आईडी

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: 1 year
hi: १ वर्ष

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: Machine name
hi: मशीन नाम
