Inline Entity Form (2.0.0-beta8) - en to pt translation catalogue (77 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Published
pt: Publicado

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: N/A
pt: N/D

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: collapsible
pt: dobrável

en: collapsed
pt: recolhido

en: plain
pt: texto puro

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Hide title
pt: Esconder título

en: Let the user decide
pt: Deixar que o usuário decida

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Allow duplicate
pt: Permitir duplicata

en: Provides a widget for inline management (creation, modification, removal) of referenced entities.
pt: Fornece um widget para gerenciamento inline (criação, modificação, remoção) de entidades referenciadas.

en: Add new @type_singular
pt: Adicionar novo(a) @type_singular

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
pt: Você adicionou @entities_count de @cardinality_count @label permitidos(as).

en: Add existing @type_singular
pt: Adicionar @type_singular existente

en: Add @type_singular
pt: Adicionar @type_singular

en: The selected @label has already been added.
pt: O @label selecionado já foi adicionado.

en: Allow users to add existing @label.
pt: Autoriza usuários a adicionarem @label existentes.

en: Collapsed by default
pt: Recolhido por padrão

en: Are you sure you want to remove %label?
pt: Tem certeza que deseja remover %label?

en: Delete this @type_singular from the system.
pt: Apagar este @type_singular do sistema

en: There are no entities matching "%value".
pt: Não existem entidades que combinem com "%value".

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
pt: Várias entidades são chamadas %value. Especifique aquela que você deseja acrescentando o identificador entre parênteses, como em "@value (@id)".

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
pt: Várias entidades correspondem a esta referência; "%multiple". Especifique aquela que você deseja acrescentando o identificador entre parênteses, como em "@value (@id)".

en: Update @type_singular
pt: Atualizar @type_singular

en: Create @type_singular
pt: Criar @type_singular

en: Override labels
pt: Sobrescrever rótulos

en: Singular label
pt: Rótulo no singular

en: Plural label
pt: Rótulo no plural

en: Allow users to add new @label.
pt: Autoriza usuários a adicionarem novos @label.

en: Inline entity reference display format settings
pt: Configuração de formato de visualização do Inline entity reference

en: Match operator
pt: Operador de combinação

en: Label (singular)
pt: Rótulo (singular)

en: Label (plural)
pt: Rótulo (plural)

en: Overriden labels are used: %singular and %plural
pt: Rótulos sobrescritos são usados: %singular e %plural

en: Default labels are used.
pt: Rótulos padrão estão sendo usados

en: Are you sure you want to remove this %entity_type?
pt: Você tem certeza que deseja remover esta %entity_type?

en: Allow new
pt: Permitir novo

en: Allow existing
pt: Permitir existente

en: New @label can be added.
pt: Novo @label pode ser adicionado.

en: New @label can not be created.
pt: Novo @label não pode ser criado.

en: Existing @label can be referenced and are matched with the %operator operator.
pt: O @label existente pode ser referenciado e combina com o operador %operator.

en: Existing @label can not be referenced.
pt: @label existente não pode ser referenciado.

en: Inline entity form - Complex
pt: Inline entity form - Complexo

en: Inline entity form - Simple
pt: Inline entity form - Simples

en: Unable to load the referenced entity.
pt: Não é possível carregar a entidade referenciada.

en: @entity_type entities
pt: entidades @entity_type

en: Form mode: @mode
pt: Modo de formulário: @mode

en: Allow users to duplicate @label.
pt: Permitir que usuários dupliquem @label.

en: @label can be duplicated.
pt: @label pode ser duplicado.

en: @label can not be duplicated.
pt: @label não pode ser duplicado.

en: Duplicate @type_singular
pt: Duplicar @type_singular

en: Keep or delete unreferenced items
pt: Manter ou apagar itens referenciados

en: Select whether a @child should be deleted altogether if removed as a reference here.<br />
        <em>Delete always</em> is recommended whenever each @child is exclusively managed within a single @parent without creating new revisions.<br />
        Otherwise <em>Keep always</em> is the safest.
pt: Selecione se um @child deve ser removido conjuntamente se removido aqui como referência.<br />
        <em>Sempre apagar</em> é recomendado a qualquer momento que cada @child é exclusivamente gerenciado dentro de um @parent único sem criar novas revisões.<br />
        De qualquer forma <em>Sempre manter</em> é o mais seguro.

en: Keep or delete unreferenced @label
pt: Manter ou apagar @label referenciado

en: Always keep unreferenced @label.
pt: Sempre manter @label não referenciado.

en: Let users decide whether to keep or delete unreferenced @label.
pt: Deixar que o usuário decida se quer manter ou apagar @label não referenciado.

en: Always delete unreferenced @label.
pt: Sempre apagar @label não referenciado.

en: Keep always
pt: Sempre manter

en: Delete always
pt: Sempre apagar
