Intercept (2.0.9) - en to fr translation catalogue (253 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Requested
fr: Demandé

en: Item Name
fr: Nom de l'élément

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Terms and Conditions
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Status:
fr: Statut :

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Off
fr: Désactivé

en: From
fr: A partir de

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Revisions
fr: Versions

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Vote
fr: Voter

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Disclaimer
fr: Avertissement

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Customer
fr: Client

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: By
fr: Par

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Role
fr: Rôle

en: Deny
fr: Refuser

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Template
fr: Gabarit

en: Profile
fr: Profil

en: Duration
fr: Durée

en: Location name
fr: Nom de l'emplacement

en: Location(s)
fr: Emplacement(s)

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Approved
fr: Approuvé

en: Clear
fr: Vider

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: author
fr: auteur

en: Revert
fr: Rétablir

en: Hours
fr: Heures

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Results
fr: Résultats

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Permissions
fr: Droits

en: Availability
fr: Disponibilité

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Changed
fr: Modifié

en: Denied
fr: Refusé

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Analysis
fr: Analyse

en: Apply
fr: Appliquer

en: Examples
fr: Exemples

en: Copy
fr: Copier

en: Canceled
fr: Annulé

en: Any user
fr: N'importe quel utilisateur

en: Request
fr: Requête

en: Series
fr: Série

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Usage
fr: Utilisation

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Organization
fr: Organisation

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Any
fr: Tout

en: User Role
fr: Rôle utilisateur

en: Emails
fr: Courriels

en: Go back
fr: Retour

en: About
fr: À propos

en: Guest
fr: Visiteur

en: Guest user
fr: Utilisateur invité

en: Scan
fr: Parcourir

en: Member
fr: Membre

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Registered
fr: Enregistré

en: Embed
fr: Intégré

en: No response
fr: Pas de réponse

en: Attendees
fr: Participants

en: Rule
fr: Règle

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Card number
fr: Numéro de carte

en: Reservation
fr: Réservation

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: Created by
fr: Créé par

en: Locations
fr: Emplacements

en: location
fr: emplacement

en: The name of the selected flag makes a good label.
fr: Le nom du flag sélectionné fait un bon libellé.

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Export Data
fr: Exporter les données

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez tenté d'utiliser un lien de connexion temporaire qui a expiré. Demandez-en un nouveau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: - Any -
fr: - Tout -

en: And
fr: Et

en: View name
fr: Nom de la vue

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Minimum date
fr: Date minimum

en: Maximum date
fr: Date maximum

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Upcoming
fr: Prochainement

en: New status
fr: Nouveau statut

en: Like
fr: J'aime

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Neutral
fr: Neutre

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Agreement
fr: Approbation

en: Attendance
fr: Participation

en: Attended
fr: A participé

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Reservation status
fr: Statut de la réservation

en: [none]
fr: [aucun]

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use this relationship type.
fr: Aucun marquage %type n'existe. Vous devez d'abord <a href="@create-url">créer un marquage %type</a> avant de pouvoir l'utiliser.

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Full content
fr: Contenu complet

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fr: Vous avez tenté d'utiliser un lien de connexion unique qui a déjà été utilisé ou n'est plus valide. Veuillez en demander un nouveau en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Intro Text
fr: Texte d'Introduction

en: Exposed
fr: Exposé

en: Terms of Service
fr: Conditions d'Utilisation

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: Saved
fr: Enregistré

en: Room
fr: Salle

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Capacity
fr: Capacité

en: Equipment
fr: Équipement

en: Master
fr: Principal

en: Recorded by
fr: Enregistré par

en: Load More
fr: Afficher plus

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Registrations
fr: Inscriptions

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: Add to Calendar
fr: Ajouter au calendrier

en: There is no @label yet.
fr: Il n'y a encore aucun(e) @label.

en: Preview link
fr: Lien de prévisualisation

en: Reference type
fr: Type de référence

en: Time type
fr: Type d'horodatage

en: 24 hour time
fr: Temps sur 24 heures

en: 12 hour time
fr: Temps sur 12 heures

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Create referenced entities if they don't already exist
fr: Créer les entités référencées si elles n'existent pas déjà

en: REST export
fr: Export REST

en: Registrant
fr: Personne inscrite

en: Sort settings
fr: Paramètres de tri

en: View own @type
fr: Voir son propre @type

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

[ctx: PHP date format]
en: Y-m-d
fr: d-m-Y

en: Date (e.g. @format)
fr: Date (par ex. @format)

en: Time type: @time_type
fr: Type d'heure : @time_type

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
fr: Type assigné aux entités auto-générées.

en: Configuration was saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
fr: Ce champ prend en charge les tokens. @browse_tokens_link

en: Min placeholder
fr: Placeholder pour Min

en: Max placeholder
fr: Placeholder pour Max

en: Select %entity_types
fr: Sélectionner %entity_types

en: Select @entity_types
fr: Sélectionner @entity_types

en: Selection handler
fr: Gestionnaire de sélection

en: Selection handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire de sélection
